Czy tłumacz przysięgły angielskiego może odmówić tłumaczenia?

18 kwiecień 2024
Autor:  Artykuł partnera
Czy tłumacz przysięgły angielskiego może odmówić tłumaczenia?

Tłumacz przysięgły języka angielskiego to osoba, która wykonuje przekłady niezbędne do prowadzenia wielu spraw urzędowych. Respektowane są w instytucjach publicznych, sądach czy ZUS-ie. Korzystanie z usługi tłumaczenia przysięgłego jest często niezbędne w sprawach indywidualnych i biznesowych. Nierzadko też specjalista pojawia się na specjalne wezwanie służb na podstawie ustawy. Zobacz, czy tłumacz może odmówić wykonania usługi.

Kiedy tłumacz przysięgły języka angielskiego może odmówić wykonania zlecenia?

W zawodzie tłumacza przysięgłego niesamowicie ważne jest spełnienie obowiązków zawartych w przepisach prawa oraz przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Na podstawie ustawy oraz norm w Kodeksie zawodowym tłumacza przysięgłego Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS możesz dowiedzieć się, że istnieją specyficzne sytuacje, w których specjalista może odmówić wykonania zlecenia.

Dzieje się tak, gdy:

  • tłumaczenie przysięgłe języka angielskiego nie jest możliwe ze względu na brak wystarczającej wiedzy z danej dziedziny i znajomości specyficznej terminologii,
  • tłumacz przysięgły angielskiego wcześniej podjął zobowiązanie wykonania innego tłumaczenia,
  • nie można wykonać tłumaczeń przysięgłych języka angielskiego w związku z poważną udokumentowaną chorobą (swoją lub kogoś bliskiego), opieką nad dzieckiem, wypadkiem lub innym zdarzeniem losowym.

Powyższe sytuacje najczęściej dotyczą czynności prawnych wykonywanych dla organów ścigania, np. prokuratury, sądu, policji czy instytucji państwowych. Odmowa musi być sporządzona w formie pisemnej (wraz z uzasadnieniem) i najlepiej przesłana listownie do zleceniodawcy.

Z kolei tłumaczenia przysięgłe dokumentów dla klientów indywidualnych i firm mogą spotkać się z odmową, kiedy specjalista nie ma wystarczającej ilości czasu w swoim kalendarzu. Nie musi też przyjmować zlecenia, jeśli brakuje mu wiedzy lub doświadczenia z danej branży (np. nie zna terminologii związanej z budownictwem).

Jeśli potrzebujesz tłumaczenia przysięgłego to zobacz ofertę TurboTlumaczenia - współpracują z wieloma specjalistami, dlatego nie musisz się martwić, że odmówią wykonania usługi. Mają konkurencyjne ceny, a przełożone dokumenty możesz otrzymać w formie elektronicznej. Oryginały zostaną wysłane na wskazany adres.

Kto może wykonać tłumaczenia przysięgłe?

Do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego niezbędne są uprawnienia. Powinien być on wpisany na listę ministerstwa sprawiedliwości. Jest to możliwe tylko przy ukończeniu kierunkowych studiów, zdaniu egzaminu państwowego i spełnieniu innych ważnych wymogów. Nie da się zatem ukryć, że zawód tłumacza przysięgłego języka angielskiego jest kojarzony z dużym zaufaniem publicznym. Nie tylko wykonuje on zlecenia dla swoich klientów, ale często bierze udział w postępowaniach sądowych, działaniach policji czy innych służb.

Jakie obowiązki ciążą na tłumaczu przysięgłym?

Dokumenty z pieczęcią tłumacza przysięgłego często wykorzystywane są podczas postępowań sądowych i sprawach wysokiej rangi urzędowej. Bardzo często są powiązane z różnymi dziedzinami życia i znajomością prawa, medycyny czy budownictwa. Właśnie dlatego niezbędne są wieloletnie doświadczenie i wysokie kompetencje. Biuro tłumaczeń powinno współpracować ze specjalistami, którzy nie tylko mają odpowiednie uprawniania, ale też wykształcenie kierunkowe.

Przysięgły tłumacz języka angielskiego ma też pewne obowiązki wynikające bezpośrednio z prawa obowiązującego w Polsce, czyli:

  • wykonywanie powierzonych zadań ze starannością i rzetelnością,
  • bezstronność,
  • zachowanie tajemnicy faktów i okoliczności, z którymi zapoznał się w trakcie pracy,
  • doskonalenie kwalifikacji zawodowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u