O Wydarzeniach Zielonogórskich w Sejmie

24 maj 2017
(0 głosów)
Autor: 
Lubuski Urząd Wojewódzki

W Gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej można obejrzeć wystawę historyczną o Wydarzeniach Zielonogórskich. W jej uroczystym otwarciu wziął udział Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

„Zielona Góra 30 maja 1960 roku w obronie Domu Katolickiego” – tak zatytułowano wystawę fotograficzną, upamiętniającą solidarny sprzeciw zielonogórzan wobec władz PRL. Ekspozycja stanowi integralny element obchodów 57. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich, nad którymi honorowy patronat sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda. Ekspozycja została zorganizowana przy współpracy IPN w Poznaniu oraz Posłów na Sejm RP Marka Asta i Artura Zasady. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zaznaczył, że otwarta w Sejmie wystawa jest pierwszą galerią upamiętniającą wydarzenie od czasu zajścia mającego miejsce w 1960 roku.

Uroczystszemu otwarciu wystawy przewodniczył Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej dr Rafał Łatka. W wydarzeniu partycypowali również uczestnicy walk w obronie Domu Katolickiego: Tadeusz Lentowicz i Zenon Kamiński.

Podczas ceremonii otwarcia Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podkreślił, że w starciu uczestniczyło aż 5 tysięcy zielonogórzan, a represje wobec protestujących były bardzo dotkliwe. Wskazał również, że zdaniem historyków, było to jedno z największych w Polsce wystąpień społeczeństwa w obronie wiary i wolności pomiędzy 1956 a 1970 rokiem, na które przez wiele lat starano się spuścić zasłonę milczenia. Dziś pamięć o tych wydarzeniach jest przywracana.

W Warszawie wystawa pozostanie do 26 maja, po czym zostanie przewieziona do Zielonej Góry.

Od 27 maja będzie można ją oglądać przy wejściu do zielonogórskiej Filharmonii.

Uroczyste obchody rocznicy odbędą się w niedzielę 28 maja 2017 roku. Rozpocznie je Msza Święta w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze o godzinie 11:00. Od 12:30 uroczystości będą kontynuowane na Placu Wielkopolskim, gdzie represjonowani uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich zostaną odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności.

info: lubuskie.uw.gov.pl

 

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u