Podpisanie ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów

23 kwiecień 2019
(1 głos)
Autor: 
Podpisanie ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów Pixabay

Dziś, 23 kwietnia 2019 roku o godz. 17.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W ramach programu Emerytura Plus każdy emeryt otrzyma dodatkowo 1100 zł brutto.

Wsparcie trafi do ponad 9,72 mln świadczeniobiorców, w tym dla ok. 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych. Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych to kwota ponad 10,7 mld złotych.

Jednorazowe świadczenia pieniężne zostaną wypłacone z urzędu, w formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Emerytura+ nie będzie także wliczana do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o pomocy społecznej i ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

„Emerytura+” ma stanowić finansowe wsparcie dla seniorów, w szczególności dla grupy osób pobierających niskie świadczenia.

- Osoby starsze zazwyczaj tworzą małe – jedno lub dwuosobowe gospodarstwa domowe, co oznacza że ponoszą relatywnie większe koszty np. zakupu żywności i utrzymania mieszkania w porównaniu z gospodarstwami domowymi osób pracujących. Dodatkowo starość oznacza pogarszający się stan zdrowia, a tym samym wyższe wydatki na w tym zakresie. Emeryci i renciści przeznaczają na ten cel średnio około 8-9 proc. wszystkich wydatków w skali miesiąca, podczas gdy ogółem Polacy wydają około 5,5 proc. na ten cel – mówiła w Sejmie minister rodziny Elżbieta Rafalska.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • MY POLACY! Rozmowy nie tylko o polityce

  MY POLACY! Rozmowy nie tylko o polityce

  Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

 • Niższe limity dla emerytów i rencistów. Co to oznacza?

  Niższe limity dla emerytów i rencistów. Co to oznacza?

  Od września maleje średnia płaca w kraju, a to oznacza, że niższe będą także limity kwoty jaką mogą dorobić wcześniejsi emeryci i renciści. Jeśli je przekroczą ich świadczenie może być pomniejszone a nawet zawieszone.

 • Emerycie i rencisto rozlicz się z ZUS

  Emerycie i rencisto rozlicz się z ZUS

  Do końca lutego osoby które są na rencie albo wcześniejszej emeryturze a pracują, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Ci, którzy tego nie zrobią mogą nawet stracić świadczenie.

 • Wandale niszczą w Zielonej Górze. Kubicki stawia ultimatum

  Wandale niszczą w Zielonej Górze. Kubicki stawia ultimatum

  W ostatnich dniach w Zielonej Górze dochodzi do aktów wandalizmu. Cztery dni temu ktoś obrzucił błotem napis na Winnym Wzgórzu, dziś ktoś powyrywał nasadzenia z doniczek na zielonogórskim deptaku. Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki stawia wandalom ultimatum.

 • "sadziMY" las. Przyjdź w piątek po sadzonkę i zasadź gdzie chcesz

  "sadziMY" las. Przyjdź w piątek po sadzonkę i zasadź gdzie chcesz

  26 kwietnia 2019 roku w Rytlu (woj. pomorskie) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zainauguruje ogólnopolską akcję sadzenia drzew „sadziMY” realizowaną we współpracy z Lasami Państwowymi.

 • 9. rocznica katastrofy smoleńskiej

  9. rocznica katastrofy smoleńskiej

  W środę, 10 kwietnia, punktualnie o godzinie 8:41 nad Zieloną Górą rozbrzmiały syreny alarmowe, dwie minuty później przy monumencie poświęconym Ofiarom Katastrofy na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wrocławskiej rozpoczeły się obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości prowadzone były z udziałem kompanii honorowej 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u