Wsparcie trafi do ponad 9,72 mln świadczeniobiorców, w tym dla ok. 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych. Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych to kwota ponad 10,7 mld złotych.
Jednorazowe świadczenia pieniężne zostaną wypłacone z urzędu, w formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Emerytura+ nie będzie także wliczana do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o pomocy społecznej i ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
„Emerytura+” ma stanowić finansowe wsparcie dla seniorów, w szczególności dla grupy osób pobierających niskie świadczenia.
- Osoby starsze zazwyczaj tworzą małe – jedno lub dwuosobowe gospodarstwa domowe, co oznacza że ponoszą relatywnie większe koszty np. zakupu żywności i utrzymania mieszkania w porównaniu z gospodarstwami domowymi osób pracujących. Dodatkowo starość oznacza pogarszający się stan zdrowia, a tym samym wyższe wydatki na w tym zakresie. Emeryci i renciści przeznaczają na ten cel średnio około 8-9 proc. wszystkich wydatków w skali miesiąca, podczas gdy ogółem Polacy wydają około 5,5 proc. na ten cel – mówiła w Sejmie minister rodziny Elżbieta Rafalska.