Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS

10 maj 2019
Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS Pixabay

Więcej kontroli i dużo lepszy wynik finansowy - to efekt działań ZUS skierowany w stronę przypadków, które budzą poważne wątpliwości. W I kwartale tego roku lubuskie oddziały przeprowadziły ponad 793 kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa typy kontroli zwolnień lekarskich. Pierwszy dotyczy prawidłowości ich wykorzystania drugi natomiast orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym przypadku ZUS sprawdza, czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje gdzie indziej, bierze udział w maratonie czy wypoczywa z rodziną na Seszelach. Przy drugim typie kontroli, lekarze orzecznicy weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora, a tym samym niezdolna do pracy.

W minionym kwartale lubuskie oddziały ZUS skontrolowały pod kątem wykorzystywania zwolnień lekarskich 793. W wyniku kontroli prawo do zasiłku straciło 89 z nich. Kwota zasiłków cofniętych w wyniku tych kontroli wyniosła 122,7 tys. zł., podczas gdy w ubiegłym roku było to 71,1 tys. zł.

Co ważne taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników.

Na te wyniki wpłynęło przede wszystkim wprowadzenie e-zwolnień, dzięki czemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych może na bieżąco reagować na wszelkie pojawiające się nieprawidłowości.

Żródło:Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.