Wysokie loty z uczelnią

31 lipiec 2019
Wysokie loty z uczelnią Adobe Stock

Utworzenie kierunku inżynierii lotniczej na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego i powiązanie go z Parkiem Technologii Kosmicznych, tworzonym w partnerstwie samorządu województwa z innymi podmiotami - to temat spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z przedstawicielami UZ i Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

– Przygotowujemy nowy program operacyjny i aktualizujemy strategię, więc jest dobry czas, by wskazać inteligentne specjalizacje regionu, wśród których znajdzie się lotnictwo – powiedziała marszałek.

W spotkaniu z marszałek Polak uczestniczyli ze strony Uniwersytetu – kanclerz uczelni Katarzyna Łasińska oraz profesorowie Sławomir Kłos i Władysław Papacz, a ze strony Aeroklubu Ziemi Lubuskiej – Jarosław Gniazdowski. Obecni byli także dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Maciej Nowicki, wicedyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego Grzegorz Grzywacz oraz były poseł i szef sejmowego zespołu ds. przestrzeni kosmicznej Bogusław Wontor.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że powołanie inżynierii lotniczej na UZ byłoby wyjściem naprzeciw zapotrzebowaniu rynku. Uczelnie w Polsce, które kształcą studentów w tych zakresach, nie są w stanie logistycznie i organizacyjnie obsłużyć tylu chętnych, ilu się zgłasza. Na rynku zbyt mało jest pilotów i mechaników lotnictwa. Zdaniem przedstawicieli UZ, powołanie takiej specjalności, pozytywnie oddziaływałoby na jakość kształcenia na innych kierunkach mechanicznych, podnosząc poziom profesjonalizacji Wydziału Mechanicznego. Z kolei przedstawiciel AZL podkreślił wpływ takiego kierunku studiów na rozwój Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost. – Jeśli chcemy rozszerzać siatkę połączeń lotniczych, to trzeba stworzyć warunki do powstania stacji obsługowej dla samolotów. Bez tego przewoźnicy, zarówno pasażerscy jak i cargo, nie będą mieli motywacji, by tworzyć nowe połączenia – mówił J. Gniazdowski.

Jak powołać nowy kierunek? Uniwersytet Zielonogórski zamierza ubiegać się o dofinansowanie tego przedsięwzięcia od samorządu województwa. Obecnie, zarówno Wydział Mechaniczny UZ jak i Aeroklub Ziemi Lubuskiej są w trakcie certyfikacji przyznawanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Taki certyfikat jest wymagany, by uczelnia mogła szkolić inżynierów lotnictwa i dawać im stosowne uprawnienia. W ramach tworzonej pracowni lotniczej znalazłby się m.in. symulator lotów dla pilotów. To kosztowne ale wysoce profesjonalne urządzenie, w którym czas szkolenia liczy się tak samo jak czas spędzony w powietrzu.

Podczas spotkania rozmawiano także o powiązaniu tego kierunku z powstającym Parkiem Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze/Nowym Kisielinie. Samorząd województwa w partnerstwie z Uniwersytetem Zielonogórskim, Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmą Hertz System, realizuje ten projekt w ramach dofinasowania z RPO Lubuskie 2020. Obecnie samorząd województwa czeka na przekazanie przez uczelnię gruntu pod budowę parku. Marszałek podkreśliła, że w przypadku problemów z gruntem, lokalizacja w Nowym Kisielinie nie jest ostateczna; możliwe byłoby też dopuszczenie innych partnerów uczelnianych do tego projektu. Podczas spotkania ustalono, że sprawa gruntu w Nowym Kisielinie zostanie w szybkim terminie załatwiona.

Marszałek Polak poinformowała, że obecnie jest dobry czas by wpisać lotnictwo do inteligentnych specjalizacji regionu. – Przygotowujemy program operacyjny na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej, aktualizujemy strategię rozwoju województwa. W nowej perspektywie będzie dużo więcej pieniędzy na ramach EFS, czyli przeznaczonych na szkolenia a nie na infrastrukturę. Dlatego budowaliśmy parki naukowo-technologiczne w poprzedniej perspektywie i dlatego dziś warto tak ukierunkować środki w ramach EFS, by trafiały na te dziedziny, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku – mówiła marszałek. – Na pewno w nowej perspektywie będą pieniądze na nowoczesne linie technologiczne, pod potrzeby takich priorytetów, jak region bardziej inteligentny i przyjazny środowisku.

Dyr. Maciej Nowicki poinformował też, że w projekcie aktualizacji strategii rozwoju województwa lubuskiego (cel operacyjny 3.1: modernizacja oraz rozwój infrastruktury komunikacyjnej i transportu zbiorowego) znajdą się takie kierunki interwencji jak: rozwój bazy serwisowej dla branży lotniczej wraz z jej obsługą dla pilotów oraz wspieranie średniego i wyższego szkolnictwa technicznego w zakresie serwisu i obsługi technicznej samolotów.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.