Emerycie i rencisto rozlicz się z ZUS

24 luty 2020
Emerycie i rencisto rozlicz się z ZUS Redakcja

Do końca lutego osoby które są na rencie albo wcześniejszej emeryturze a pracują, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Ci, którzy tego nie zrobią mogą nawet stracić świadczenie.

O ile osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i mają ustalone prawo do emerytury mogą dorabiać bez ograniczeń, o tyle renciści i Ci, którzy na emeryturę przeszli wcześniej powinni pamiętać, że dodatkowe zarobki mogą spowodować zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.

Niższej emerytury bądź renty możemy się spodziewać, gdy przekroczymy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zaś przekroczymy II próg, czyli 130 proc. wynagrodzenia, nie otrzymamy świadczenia. Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłasza co kwartał Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Wcześniejsi emeryci oraz renciści powinni pamiętać, aby do końca miesiąca dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w minionym roku. Dotyczy to zarówno przychodu z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, a także z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, czy też z tytułu służby w tzw. „mundurówce”. Taki dokument powinien wystawić pracodawca, bądź sam zainteresowany – jeśli prowadzi własną działalność. W tym drugim przypadku przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Trzeba pamiętać, że zasady te dotyczą również przychodów osiąganych za granicą.

Źródło: Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.