Ognisko ptasiej grypy na fermie indyków w Lubuskiem. Trzeba zutylizować tysiące zwierząt

24 marzec 2020
Autor: 
Ognisko ptasiej grypy na fermie indyków w Lubuskiem Fot. Pixabay

Ptasia grypa typu H5N8 pojawiła się na fermie indyków w gminie Krzeszyce na terenie powiatu sulęcińskiego. Ognisko wirusa wykryto w gospodarstwie, gdzie utrzymuje się około 94 tys. młodych indyków. Wszystkie muszą zostać zutylizowane.

Zaczęło się od zgłoszenia właściciela gospodarstwa w Muszkowie. Mężczyzna kilka dni temu poinformował inspekcję weterynaryjną o masowym padnięciu swoich 600 indyków. Pobrane próbki wysłano do laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego badającego ptasią grypę.

We wtorek, 24 marca, wyniki badań potwierdziły obecność wirusa typu H5N8. Teraz około 94 tysięcy 12 i 13-tygodniowych indyków trzeba będzie uśpić i zutylizować. Ponadto wojewoda wyda rozporządzenie wytyczające obszar zapowietrzony, czyli okręg o promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożony - co najmniej 10 km od ogniska.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sulęcinie będzie teraz próbował ustalić źródło zakażenia indyków. Ptasia grypa to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu. Wirus H5N8 należy do szczepów zjadliwych dla ptaków, ale niestwarzających zagrożenia dla człowieka.

W tym roku to pierwszy przypadek ptasiej grypy w Polsce. W ostatnich dniach pierwszy raz wykryto także ognisko wirusa ASF u świń. Więcej informacji w artykule: "Pierwsze ognisko ASF na fermie świń w Lubuskiem".

Przeczytaj też: Złamał kwarantannę, bo musiał napić się alkoholu! Usnął na ławce przy bloku

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.