Podwyżka cen prądu od stycznia 2021! Zacznie obowiązywać opłata mocowa

02 grudzień 2020
Podwyżka cen prądu od stycznia 2021! Zacznie obowiązywać opłata mocowa Pixabay.com

W 2021 zapłacimy więcej za prąd, w życie wchodzi opłata mocowa. Celem wprowadzenia tej opłaty jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Poziom opłaty mocowej dla indywidualnych gospodarstw domowych będzie zróżnicowany w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej. - Wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. blackoutu. - mówi Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Stawki opłat dla indywidualnych gospodarstw domowych:

  • zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej - 1,87 zł na miesiąc,
  • zużywających rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł na miesiąc,
  • zużywających rocznie powyżej 1 200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł na miesiąc,
  • zużywających rocznie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł na miesiąc,

Pozostałe grupy odbiorców zapłacą 0,0762 zł/kWh, opłata ta uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby. W 2021 roku w dni robocze od 7:00 do 21:59. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.