Czy gmina Świdnica zostanie bez autobusów? "Komisarz rządowy niszczy komunikację"

30 styczeń 2021
Autor: 
Czy gmina Świdnica zostanie bez autobusów? Redakcja

Już wkrótce mieszkańcy gminy Świdnica mogą zostać bez połączeń autobusowych Zielonogórskiej Komunikacji Powiatowej. Wszystko za sprawą działalności komisarza rządowego powołanego po śmierci wójta. - Komisarz działa na szkodę gminy - podkreśla jeden z radnych.

Sprawa komunikacji autobusowej została nagłośniona na ostatniej Sesji Rady Gminy Świdnica. Jak się okazało pełniący obowiązki wójta gminy Świdnica Bogdan Mucha, wstrzymał płatności za dwa miesiące "za dowóz dzieci do szkół" dla Zielonogórskiej Komunikacji Powiatowej. Ponadto wezwał spółkę do zwrotu ok. 200 tys. złotych.

- Od pół roku nie ma żadnych przewozów i usługa nie jest wykonana, a co miesiąc pieniądze wpływają do przewoźnika - zaznaczał Bogdan Mucha.

Lilianna Krajewska, prezes Zielonogórskiego Związku Powiatowo-Gminnego podkreślała, że ZKP realizuje przewozy otwarte, a nie zamknięte tylko do szkół. - Umowa opiewa na realizację wszystkich linii komunikacyjnych, natomiast noty wystawione przez gminę są za realizację publicznego transportu zbiorowego - mówiła.

Komisarz bez poparcia

Radni burzliwie dyskutowali na temat działań komisarza rządowego. Wszyscy byli przeciwni jego decyzji i zadawali wiele pytań. W końcu usłyszeli, że to zwykłe "młócenie słomy". Jednocześnie p.o. wójta poinformował, że podjął wspomniane czynności jeszcze przed opinią prawną.

- W moim odczuciu istnieje podejrzenie, że pan komisarz działa niezgodnie z prawem. Dlaczego najpierw nie zostało to rozpatrzone pod względem formalno-prawnym? Tutaj korki zostały podjęte, a podstawy prawnej nie ma. Jest to jawne działanie na szkodę gminy - mówił Tomasz Marczewski, przewodniczący rady gminy.

"Postanowił zniszczyć transport publiczny"

Radny gminy Świdnica Daniel Mazurkiewicz podkreśla w mediach społecznościowych, że komisarz pełniący obowiązki wójta postanowił zniszczyć transport publiczny w gminie Świdnica, nie mając pojęcia, na jakiej podstawie funkcjonuje i wprowadzając opinię publiczną w błąd, że przewozy nie są wykonywane.

- Może pan komisarz powie, jak dzieci, które nie miały warunków do zdalnego uczestnictwa w zajęciach szkolnych dojeżdżały do szkoły, albo jak dzieci, dojeżdżały do przedszkola. Nawet z gabinetu wójta było widać, że autobusy jeździły. Dobra zmiana w całej okazałości - komentuje.

Czy gmina Świdnica może zostać bez autobusów? Sytuacja jest dynamiczna. - Na dzień dzisiejszy komunikacja funkcjonuje. Nie jestem w stanie powiedzieć, co będzie jutro, czy nie będzie decyzji, że od 1 lutego mamy np. zawiesić komunikację - informowała prezes Zielonogórskiego Związku Powiatowo-Gminnego.

Aktualizacja: "Gmina Świdnica: Komisarz rządowy kontra autobusy. Konflikt przybiera na sile"

Przeczytaj też: Czad - cichy zabójca. Jak uniknąć tragedii? Strażacy ostrzegają przed tlenkiem węgla (FILM)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u