Susza w Lubuskiem. Brakuje wody. Są apele i zakazy podlewania ogródków

23 maj 2022
Autor: 
Susza w Lubuskiem. Brakuje wody. Są zakazy podlewania ogródków

Susza w Lubuskiem. Gminy wprowadzają zakaz podlewania ogródków, mycia samochodów i napełniania basenów z sieci wodociągowej. Część z nich jeszcze tylko apeluje.

Opady deszczu w województwie lubuskim to w tym roku praktycznie rzadkość. Oprócz ostatnich burz i kilkugodzinnych opadów na terenie regionu nie odnotowano większych opadów. Brak wody w połączeniu z wysokimi temperaturami nie napawa optymizmem m.in. rolników, którzy już teraz mają problemy z plonami. Ziemia jest bardzo sucha, a zasiane uprawy często nawet nie wschodzą.

Apele o mniejsze zużycie wody

Gminy w całej Polsce zaczynają już apelować o ograniczenie zużycia wody jedynie do celów spożywczych i higienicznych. Jak sytuacja wygląda w Lubuskiem? Prośbę o zaniechanie poboru wody z sieci wodociągowej do celów gospodarczych wystosowała już między innymi Gmina Świdnica koło Zielonej Góry.

- Podlewanie ogrodów w godzinach popołudniowych i wieczornych powoduje, że część mieszkańców pozostaje bez wody i nie może z niej skorzystać do podstawowych celów bytowych. Długotrwała susza przy bardzo wysokich temperaturach grozi szybkim wyczerpywaniem zasobów wody w studniach oraz uszkodzeniem pomp, które pracują bez przerw pod pełnym obciążeniem - tłumaczy samorząd.

Apele o racjonalne i możliwie oszczędne korzystanie z wody z sieci wodociągowej wystosowała już także Gmina Nowe Miasteczko oraz Gmina Witnica.

Susza w Lubuskiem - zakaz podlewania

Część lokalnych władz poszła o krok dalej i wprowadziła zakaz podlewania ogródków czy mycia samochodów. Tak jest na przykład w Gminie Małomice.

- Ze względu na długo utrzymującą się suszę i drastyczny spadek poziom wód głębinowych na terenie miasta i gminy Małomice wprowadza się zakaz podlewania ogródków i trawników wodą z wodociągu miejskiego. W celu poprawnego napełnienia zbiorników i filtracji na stacji uzdatniania przewidujemy nocne wyłączenia wody - czytamy w komunikacie.

Przeczytaj też: Policja w Zielonej Górze ma nowego psa. Ora patroluje już miasto (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u