870 misji lubuskich śmigłowców LPR w 2022 roku. Sprawdź, jaka załoga latała najczęściej (ZDJĘCIA)

03 styczeń 2023
Autor: 
870 misji lubuskich śmigłowców LPR w 2022 roku Redakcja

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało 2022 rok. Lubuskie załogi HEMS interweniowały aż 870 razy, ratując życie mieszkańców regionu i nie tylko. Do czego latały?

Rok 2022 był dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w województwie lubuskim stosunkowo spokojny i nie chodzi tu tylko o ilość interwencji. Śmigłowce w minionym roku w porównaniu do roku 2021 nadal zastępowały naziemne zespoły pogotowia ratunkowego, lecz coraz mniej lądowały, chociażby w środku miast czy bezpośrednio przy blokach mieszkalnych.

Misje śmigłowców LPR w Lubuskiem - ile ich było?

Najstarsza ekipa HEMS w naszym regionie stacjonuje na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. I tak załoga LPR Zielona Góra wykonała łącznie 396 misji.

- To 363 ratunkowych misji HEMS, w tym 166 lotów do wypadków oraz 197 do nagłych zachorowań. Dodatkowo śmigłowiec wykonał 33 transporty międzyszpitalne - wylicza Justyna Sochacka, rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Najwięcej interwencji mieli jednak medycy z północy województwa, gdzie śmigłowiec stacjonuje od 2016 roku. Załoga LPR Gorzów Wielkopolski obsłużyła łącznie 474 zgłoszenia, z czego 162 to wypadki, a 280 nagłe zachorowania. Reszta, czyli 32 to natomiast transporty międzyszpitalne.

W ciągu jednego dnia załogi LPR z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. wykonały maksymalnie kolejno 5 i 6 misji.

Jeśli chodzi o całą Polskę, to załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zrealizowały łącznie 11 264 misje. Śmigłowcami HEMS wykonano 9 291 misji, w tym 8 057 lotów do nagłych zdarzeń oraz 1 234 transporty międzyszpitalne, z kolei samolotami zrealizowano 386 transportów. Śmigłowce HEMS realizując statutowe zadania, uzyskały w ubiegłym roku nalot 8 735 godzin, a na ich pokładach przetransportowano 6 925 pacjentów.

Przeczytaj też: Groźny wypadek na S3 koło Skwierzyny. Osobówka wbiła się w naczepę ciężarówki (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u