Szrotówek atakuje kasztanowce w Nowej Soli. Miasto walczy ze szkodnikiem

18 kwiecień 2023
Autor: 
Szrotówek atakuje kasztanowce w Nowej Soli Fot. UM Nowa Sól

Szrotówek kasztanowcowiaczek to owad, który zabija drzewa. Walka ze szkodnikiem ruszyła już w Nowej Soli, gdzie na drzewa trafiły specjalne opaski lepowe.

Nowa Sól walczy o przeszło 400 kasztanowców ulokowanych na terenie całego miasta. Drzewa atakuje groźny szkodnik, czyli szrotówek kasztanowcowiaczek. Owad powoduje, że liście praktycznie z dnia na dzień brązowieją, usychają i przedwcześnie opadają.

- Szrotówek kasztanowcowiaczek. Tak samo jak trudne do wymówienia, tak trudne do zwalczenia! To groźny szkodnik, który od wielu lat atakuje kasztanowce w wielu krajach Europy i w Polsce. Ale my się nie poddajemy! - podkreśla Ewa Batko, rzecznik nowosolskiego magistratu.

Opaski lepowe na pniach drzew

Zabiegi ochronne przeciwko szkodnikowi wykonuje na zlecenie urzędników zewnętrzna firma. Miasto apeluje do mieszkańców o niezrywanie specjalnych opasek lepowych z drzew. Pozwoli to uchronić drzewa od szkodnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Wybory Parlamentarne 2023 - droga do Warszawy ...

- Pnie kasztanowców owijane są folią posmarowaną kleistą i niewysychającą substancją, która zachowuje swoje właściwości lepiące przez cały sezon, o ile nie zostanie w całości pokryta owadami, bądź nie zostanie zanieczyszczona. Aby lepiej zwabić szkodnika, do opaski doczepia się feromony samicy szrotówka - informuje Urząd Miasta Nowa Sól.

"Zachęcamy mieszkańców do grabienia liści"

W walce ze szrotówkiem pomaga również grabienie upadłych liści. To najlepsza oraz najtańsza metoda walki ze szkodnikiem.

- W ochronie kasztanowców najważniejsze są zintegrowane działania. Zachęcamy mieszkańców miasta do grabienia liści, bo jest to najskuteczniejsza forma walki ze szrotówkiem - zaznacza rzecznik urzędu.

Przeczytaj też: "Na rondzie prosto" - szaleńcza jazda pijanego kierowcy w Nowej Soli. Miał ponad 2 promile (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u