Szpital w Zielonej Górze kupuje robota Da Vinci. Koszt to aż 14,5 miliona

23 listopad 2023
Autor: 
Szpital w Zielonej Górze kupuje robota Da Vinci Fot. Szpital Zielona Góra

Szpital Zielona Góra. Już wkrótce do lecznicy trafi robot Da Vinci. To supernowoczesny sprzęt do zabiegów operacyjnych. Kosztuje aż 14,5 miliona złotych.

Robot Da Vinci trafi na wyposażenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. To najnowocześniejszy sprzęt wspomagający pracę na bloku operacyjnym. Docelowo znajdzie się on w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

- Świat idzie do przodu i aby być na czasie oraz poprawiać warunki leczenia pacjentów i dawać im szansę na szybsze, oraz lepsze leczenie schorzeń, będziemy mieć także w naszym szpitalu takie zaawansowane rozwiązania - podkreśla Marek Działoszyński, prezes szpitala w Zielonej Górze.

Robot Da Vinci niezwykle potrzebny

Robot służy przede wszystkim do wykonywania zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Zastosowanie znajdzie jednak również między innymi w urologii, ginekologii, chirurgii kolorektalnej, torakochirurgii czy chirurgii głowy i szyi.

- Z zalet robota należy wymienić wizualizację 3D, która jest niemożliwa przy tradycyjnej laparoskopii, redukcję utraty krwi i możliwość szybkiego powrotu pacjentów do zdrowia. W Polsce działa około 30 systemów robotycznych, zwykle najczęściej stosowanym jest system Da Vinci - informuje prof. Maciej Salagierski, kierownik Katedry Urologii i Onkologii Urologicznej w zielonogórskim szpitalu.

Nowy sprzęt dla szpitala. Koszt? 14,5 miliona

Szpital w Zielonej Górze podpisał już umowę za zakup robota. Całość opiewa na kwotę 14,5 miliona złotych, z czego 8 milionów to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Zakupiony najnowocześniejszy robot Da Vinci składa się z konsoli chirurgicznej, wózka z 4 ramionami robotycznymi oraz systemu wizyjnego. Dochodzi do tego niezbędne wyposażenie, czyli zestawy narzędzi. Dodatkowo został zakupiony stół operacyjny dedykowany do współpracy z robotem.

Przeczytaj też: Pościg za przemytnikiem tytoniu. Kierowca porzucił auto i uciekał pieszo (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u