Radny z Zielonej Góry zachęca mieszkańców do czyszczenia budek lęgowych

27 listopad 2023
Autor: 
Radny z Zielonej Góry zachęca mieszkańców do czyszczenia budek lęgowych Facebook: Mariusz Rosik

Radny z Zielonej Góry zachęca mieszkańców do czyszczenia budek lęgowych. Podkreśla, że budki zapewniają ptakom bezpieczne i ciepłe miejsce a po sezonie lęgowym mogą być zanieczyszczone odchodami, piórami, pasożytami i resztkami gniazd.

Budka dla ptaków

- Czyszczenie budek w okresie jesiennym, stanowi bardzo ważny element dbania o zachowanie sztucznych miejsc lęgowych dla naszych skrzydlatych sprzymierzeńców. W budce lęgowej po sezonie lęgowym znajduje się niepotrzebna już ptakom wyściółka gniazda, w której mogą znajdować się różnego rodzaju pasożyty szkodliwe dla ptaków - mówi Mariusz Rosik.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i zachować atrakcyjność budek dla przyszłych lokatorów, należy je dokładnie oczyścić i zdezynfekować.

Najlepiej jest czyścić budki lęgowe po zakończeniu sezonu lęgowego, zwykle w październiku lub listopadzie, gdy ptaki już opuściły swoje gniazda. Zbyt wczesne czyszczenie może zakłócić ostatnie lęgi lub pozbawić ptaki schronienia na noc. Zbyt późne, może spłoszyć zimujące w nich ptaki. Z czyszczenia budki lęgowej należy zrezygnować, jeśli znajdujące się w niej gniazdo składa się z dużej ilości piór. Może być to bowiem gniazdo zimowe mazurka.

Do czyszczenia budek lęgowych będziesz potrzebować: rękawic gumowych lub lateksowych, ścierki lub papieru toaletowego, szczypiec lub kombinerek do usuwania gwoździ i śrub, wody a także worków na śmieci lub kompost. Zaleca się również noszenie maski ochronnej i okularów, aby uniknąć wdychania kurzu i drobnoustrojów.

Krok po kroku

  1. Usuń całą zawartość budki i wyrzuć ją do worka na śmieci lub kompostu. Ostrożnie wyjmij wszystkie resztki gniazd, pióra, odchody i inne odpady z wnętrza budki. Nie zostawiaj żadnych śladów po poprzednich mieszkańcach budki.
  2. Umyj budkę ciepłą wodą zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dokładnie wyszoruj wszystkie zakamarki i szczeliny budki, aby usunąć brud i osady. Spłucz budkę czystą wodą i osusz ją ścierką lub papierem toaletowym.
  3. Sprawdź stan budki i napraw ją w razie potrzeby. Upewnij się, że budka jest stabilna, szczelna i bezpieczna dla ptaków. 

Radny Rosik zachęca również do budowania własnych budek lęgowych i udostępniania ich ptakom na swoich działkach lub balkonach. Takie działania nie tylko pomagają w ochronie różnorodności biologicznej, ale także sprawiają wiele radości i satysfakcji obserwatorom ptaków.Bardzo ważny jest kierunek zawieszenia budki. Najlepszym kierunkiem jest południowy-wschód, i wysokość zawieszenia ok 3 - 4 m od podłoża.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u