W akcji sprzątania Gorzowskich Muraw udział wzięło około 50 osób – od dzieci po seniorów. W efekcie trwającej 4 godziny akcji zostały zapełnione 4 kontenery o pojemności 2,5 m3 każdy. Do podstawionych przez ENERIS Surowce pojemników trafiły 2 tony odpadów zaśmiecających rezerwat między innymi: opakowania po żywności, butelki, zużyte opony, gruz, części karoserii i tapicerki, odpady pobudowlane a nawet stara kanapa.
Wolontariuszom w pracy towarzyszył Marek Pogorzelec z Zielonego Zespołu. Autor książki „Rośliny miododajne” przekazywał uczestnikom praktyczne informacje na temat roślin napotkanych na terenie rezerwatu oraz ich wykorzystania w ziołolecznictwie. Wspólną pracę zakończył posiłek poprzedzony losowaniem nagród – biletów na mecz Stali Gorzów oraz przewodników turystycznych PTTK.
— Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i udział w naszej akcji. Tak aktywna postawa mieszkańców podbudowuje i napawa optymizmem. Teraz, gdy wspólnym trudem przywróciliśmy to zapomniane miejsce miastu, czas z tej perełki mądrze korzystać. Zachęcamy do wypoczynku na tym pięknym i unikalnym terenie. W dalszym etapie będziemy prowadzić rozmowy nt. zwiększenia na nim kontroli Straży Miejskiej oraz uzupełnienia infrastruktury, w tym ławek i pojemników na odpady — powiedział Dawid Gdula, przedstawiciel stowarzyszenia Zielone Miasto Gorzów i inicjator akcji.
Sobotnia akcja jest kolejnym przykładem pomyślnej aktywizacji gorzowian wokół idei ochrony środowiska. Szerokim odzewem mieszkańców spotkał się między innymi poprzedni apel Zbigniewa Rudzińskiego z PTKK Ziemia Gorzowska wzywający do wspólnego oczyszczenia rzeczki Srebrna i pobliskich terenów. Wspólnym wysiłkiem z tej niewielkiej rzeczki zebrano ponad 8 ton odpadów, zalegających tam od wielu lat.
Reaguj!
Teren rezerwatu Gorzowskie Murawy podlega ochronie prawnej. 23 czerwca br. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) wyznaczyła na jego terenie szlaki dla ruchu pieszego oraz rowerowego. Dzięki temu turyści mogą odkrywać walory tego terenu, minimalizując jednocześnie swój wpływ na ekosystem. Pamiętajmy: stan Gorzowskich Muraw zależy od nas wszystkich! Dlatego każda sytuacja łamania przepisów obowiązujących na jego terenie powinna się spotkać ze zdecydowaną reakcją. W przypadku napotkania nielegalnego wysypiska odpadów lub innych przykładów dewastowania rezerwatu należy o tym powiadomić Straż Miejską – numer 986 bądź Policję – 997.
ENERIS Ochrona Środowiska
https://newslubuski.pl/spoleczne/5284-zebralismy-z-rezerwatu-2-tony-odpadow.html#sigProId19db515f49