Nowatorskie zabiegi neurochirurgiczne w gorzowskim szpitalu

06 wrzesień 2018
Autor: 
Nowatorskie zabiegi neurochirurgiczne w gorzowskim szpitalu Lubuskie.pl

Specjaliści z zakresu neurochirurgii z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w leczeniu dyskopatii wielopoziomowej stosują nowatorską metodę wszczepiania implantu dokręgosłupowego. Takim sposobem operacje są wykonywane tylko w dwóch innych szpitalach w Polsce. Nowa metoda jest mało inwazyjna, a tym samym bardziej przyjazna dla pacjenta. Dzięki niej szybko zmniejszają się dolegliwości bólowe. Pacjent szybciej dochodzi do zdrowia i w krótkim czasie wraca do pełnej sprawności.

Nowością jest sposób dojścia do zniszczonego chorobą kręgosłupa. Zamiast tradycyjnego dostępu tylnego, który wymaga wykonania sporego nacięcia wzdłuż linii kręgosłupa, lekarze dostają się do niego z boku poprzez kilka nakłuć w odcinku lędźwiowym

- Jest to skomplikowany zabieg, bo samo dotarcie do tzw. kanału roboczego jest trudne. Wszystko odbywa się przy wsparciu ramienia C (aparatu RTG), na którym widać obraz kręgosłupa. Zabieg wymaga rozdzielenia mięśnia lędźwiowego i dotarcia bocznie do dysku poza kanałem, w miejsce gdzie są struktury nerwowe i wprowadzenia implantu – wyjaśnia dr n. med. Saturnin Putowski – ordynator Oddziału Neurologii i Neurochirurgii gorzowskiego szpitala.

Dyskopatia jest chorobą nawrotową. Po wykonaniu chorym tradycyjnej operacji, bywa, że  wracają oni z podobnymi dolegliwościami i wymagają ponownego zabiegu. W metodzie bocznej, którą w gorzowskim szpitalu dr Piotr Kowalski zastosował już kilkanaście razy, nie dotyka się struktur kanałów nerwowych. Rana jest mniejsza i nie wpływa negatywnie na ukrwienie korzeni nerwowych kręgosłupa.

- W gorzowskim szpitalu mamy świetny zespół,  to specjaliści wysokiej klasy. Lekarze, którzy chcą się rozwijać, a zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce. Oddział Neurochirurgii i Neurotraumatologii jest tego przykładem. Dość powiedzieć, że tego typu zabiegi neurochirurgiczne poza Gorzowem wykonywane są tylko w Tarnowie i Opolu, My możemy inwestować w sprzęt, ale bez ludzi oddanych swojej pracy i chcących go wykorzystać niewiele zdziałamy, a dla nas Pacjent jest najważniejszy – dodał Robert Surowiec – wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Źródło: lubuskie.pl

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u