Łęknica: niecałe 4 proc. kobiet korzysta z badań profilaktycznych. NFZ bije na alarm (FILM)

25 styczeń 2019
Łęknica: niecałe 4 proc. kobiet korzysta z badań profilaktycznych. NFZ bije na alarm NewsLubuski.pl

Systematyczne badania mogą zapobiec bardzo wielu chorobom. Niestety Polacy nie korzystają nawet z tych darmowych. Szkoda, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór np. szyjki macicy jest wyleczalny. Pacjentki albo nie mają czasu, albo nie mają do tego głowy.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w naszym województwie najgorzej jest w gminie Łęknica. Profilaktyczną cytologię wykonało tu zaledwie 3,8% kobiet.

Takich gmin jest niestety sporo. Wśród pytanych kobiet wiele zaznaczało, że systematycznie wykonuje mammografię, ponieważ do ich miejscowości przyjeżdża mammobus. Nie jeździłyby na takie badania do dużych miast, gdyby nie on. Dlaczego? Bo za daleko, bo nie ma czasu i pieniędzy na bilet, bo jest praca, dom, rodzina…

Lubuski Oddział NFZ zwrócił się do kobiet z prośbą o wypełnienie ankiety, w której możemy wskazać w jaki sposób zachęcić panie do wzięcia udziału w programie profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia). Badanie jest anonimowe.

„Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego” - pod takim hasłem samorząd lubuski zachęca do profilaktycznego badania. Celem Projektu jest zwiększenie zgłaszalności mieszkańców województwa lubuskiego z grup podwyższonego ryzyka na badania profilaktyczne w zakresie nowotworu piersi, szyjki macicy i jelita grubego, poprzez działania informacyjno-edukacyjne, profilaktyczne, a tym samym zwiększenie wykrywalności nowotworów i zmniejszenie umieralności. Projekt obejmuje osoby zamieszkujące miejscowości poniżej 20 000 mieszkańców oraz obszary wiejskie.

Program profilaktyki szyjki macicy skierowany jest do kobiet wieku 25–59 lat, które są zdrowe i nie odczuwają żadnych dolegliwości. Badanie wykonujemy raz na 3 lata, chyba że występują czynniki ryzyka, takie jak zakażenie wirusem deficytu odporności typu ludzkiego (human immunodeficiency virus HIV), wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus HPV) lub przyjmujesz leki immunosupresyjne. Badanie w ramach programu jest bezpłatne, jeśli jesteśmy uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej. Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie.

Na stronie lubuskie.pl znajdziemy wszystkie niezbędne informacje oraz adresy, gdzie wykonać można badania. 

Kobiety - badajcie się! Życie jest zbyt cenne!

Katarzyna Mayer-Bzowa

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top