Mieszkańcy Cigacic protestują, zablokowali stary most na dwie godziny

18 sierpień 2019
Mieszkańcy Cigacic protestują, zablokowali stary most na dwie godziny Redakcja

Mieszkańcy Cigacic oraz okolic rozpoczęli trwający dwie godziny protest. Protestujący zablokowali ruch na starym moście w Cigacicach chcąc ukazać potrzebę jego remontu.

Od 1 kwietnia br. na starym moście w Cigacicach obowiązuje ograniczenie dotyczące maksymalnej wagi pojazdów wjeżdżających na obiekt i wynosi ono 3,5 tony. Wprowadzenie ograniczenia motywowane jest złym stanem technicznym niespełna 100-letniego mostu. Na tym rozwiązaniu najbardziej stracili okoliczni mieszkańcy. Komunikacja publiczna odbywa się z przesiadką w Sulechowie, co znacząco wydłuża czas dojazdu np. do Zielonej Góry. Rolnicy muszą nadrabiać blisko 100 kilometrów drogi, aby dojechać na swoje pola. Ochotnicza Straż Pożarna w Cigacicach nie może dojechać do zdarzenia po drugiej stronie Odry. To tylko namiastka problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy Cigacic i okolic, oraz właściciele lokalnych firm. 

Nie wszyscy stosują się jednak do zakazu. - Przez most przejeżdża wiele ciężarówek oraz innych pojazdów, których masa całkowita z pewnością przekracza 3,5 tony. Nikt jednak nic z tym nie robi. - relacjonują mieszkańcy. Most jest w katastrofalnym stanie, wkrótce może zostać zamknięty dla ruchu - potrzebny jest remont. W marcu starosta zielonogórski Krzysztof Romankiewicz informował, że jeśli most nie zostanie naprawiony, to za kilka lat będzie służył tylko pieszym i rowerzystom. Mieszkańcy Cigacic postanowili zaprotestować.

Protesty będą dwa, w okresie największego wakacyjnego ruchu. Jeden, który odbywa się dziś a drugi za tydzień 25 sierpnia w tych samych godzinach, czyli od 17 do 19. - Marcowa blokada mostu oraz nasz protest nie przyniosły wymiernego efektu. Do dziś nie ma decyzji w sprawie remontu mostu! Pokażmy, że most w Cigacicach jest potrzebny! - czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Regionu Cigacic. 

Protestujący zablokowali dziś most na dwie godziny. Wiele osób ma również transparenty, z których możemy wyczytać m.in. takie hasła: " Przez ten protest to już wiecie wkrótce tu nie przejedziecie", "Prezydencie prosto z mostu zrób tu remont tak po prostu", "Przeżył hitlerowską minę w wolnej Polsce wpadł w ruinę". Blokada mostu potrwa do godziny 19, ruch na trasie S3 z racji wakacyjnych powrotów jest wzmożony i już teraz korek w kierunku Zielonej Góry ma blisko 5 kilometrów długości.

- Jesteśmy na drugim proteście w sprawie braku remontu mostu. Ostatnio blokowaliśmy przejazd 29 marca. W efekcie naszego protestu, miasto Zielona Góra jako podmiot odpowiedzialny za brak tego remontu zawarło porozumienie ze Starostwem Powiatowym w Zielonej Górze i wspólnie oba te samorządy wystąpiły z wnioskiem do Pana Premiera Morawickiego o uruchomienie rezerw z funduszu remontu dróg samorządowych. - mówi Zbigniew Trompa, Radny miasta Sulechów. Remont mostu ma kosztować 15 milionów złotych.

- Za dwa tygodnie rozpocznie się gehenna uczniów. Tą samą drogą (z przesiadką w Sulechowie, czas dojazdu do Zielonej Góry trwa niespełna 2 godziny. przy. red.) uczniowie będą musieli się przemieszczać. - dodaje Radny Trompa.

Godzina 17:30 - Blokada starego mostu w Cigacicach trwa. Korek na trasie S3 w kierunku Zielonej Góry ma już ponad 7 kilometrów długości, czas przejazdu tego odcinka wynosi ponad godzinę.

Godzina 18:00 - Korek na trasie S3 w kierunku Zielonej Góry ma już 10 kilometrów długości.

Godzina 19:00 - Protest się zakończył. Protestujący odblokowali most.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u