Jakie obowiązki ma magazynier?
Osoba zatrudniona na stanowisku magazyniera ma wiele różnych obowiązków. Do jej codziennych zadań należy przede wszystkim planowanie i zarządzanie tym, co dzieje się na hali magazynowej. Zajmuje się więc m.in. przyjmowaniem, rozładowywaniem, a także składowaniem i kontrolą jakości towarów, a następnie ich pakowaniem i wydawaniem. Oprócz tego do obowiązków magazyniera może należeć prowadzenie stosownej dokumentacji, obsługa specjalnych urządzeń (przede wszystkim wózka widłowego oraz układnic regałowych), systematyczne przeprowadzanie inwentaryzacji magazynu, monitorowanie zapasów oraz współpraca z innymi pracownikami.
Jak widać, zakres obowiązków magazyniera może być dość szeroki. Jego konkretny wygląd zależy jednak od specyfiki i wymagań danego przedsiębiorstwa. Zanim zaaplikuje się na konkretną ofertę pracy, warto więc uważnie zapoznać się z jej szczegółami. Przykładowo, informacje na temat zatrudnienia w nowym centrum logistycznym jednego z liderów branży, firmy Amazon, są dostępne pod adresem: https://www.randstad.pl/praca-w-magazynie/swiebodzin-amazon/. Można tam również znaleźć szczegóły dotyczące zarobków i warunków pracy.
Kto może zostać magazynierem?
Ze względu na szereg różnych obowiązków praca magazyniera jest dość odpowiedzialnym zajęciem. Aby ją wykonywać, nie trzeba jednak odznaczać się żadnym konkretnym wykształceniem. W halach magazynowych można znaleźć zarówno osoby, które ukończyły jakąś szkołę (wystarczy tzw. zawodówka), jak i uczniów lub studentów zdobywających pierwsze doświadczenia na rynku pracy.
Do wykonywania tego zawodu konieczne są jednak odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim praca na magazynie jest pracą fizyczną i nierzadko wiąże się z przenoszeniem ciężkich towarów. Przydatna będzie więc siła, kondycja oraz dobre zdrowie. Oprócz tego ważny jest szereg konkretnych cech i umiejętności miękkich. Kluczowe z nich to: sumienność, pracowitość, odpowiedzialność, samodzielność i komunikatywność. W zależności od konkretnej firmy potrzebne mogą być też kompetencje twarde, np. bardzo dobra umiejętność obsługi komputera, uprawnienia do obsługi konkretnych urządzeń magazynowych oraz prawo jazdy kat. B.
Czy praca jako magazynier się opłaca?
Praca magazyniera przynosi zazwyczaj dość przeciętne zarobki. Wiele zależy jednak od konkretnej firmy - w niektórych z nich zarabia się całkiem niezłe pieniądze, a także otrzymuje atrakcyjne benefity pozapłacowe. Ponadto, zaangażowani pracownicy mogą liczyć na awans. Nie jest bowiem prawdą, że w tym zawodzie nie można się rozwijać.
Przede wszystkim jednak praca jako magazynier jest stabilnym zajęciem. Najczęściej wykonuje się ją na podstawie umowy o pracę, co daje poczucie bezpieczeństwa. Takie zajęcie pozwala też na rozwój przydatnych umiejętności i zdobycie doświadczenia zawodowego.