Jak dbać o środowisko we własnym domu? Kilka praktycznych porad

25 kwiecień 2023
Autor: 
Jak dbać o środowisko we własnym domu? Kilka praktycznych porad Adobe Stock

Dobro środowiska to nasza wspólna sprawa. Wiele osób uważa jednak, że jednostka nie może nic zdziałać. To nieprawda! Warto zacząć od własnego podwórka. Im więcej osób to zrobi, tym lepiej dla naszej planety, zwierząt i roślin, które nas otaczają. Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka istotnych zmian, aby przyczynić się dla ekologii. To naprawdę proste!

Zużywaj mniej prądu

To dla wielu osób może wydawać się banalne, jednak rzeczywiście ma ogromne znaczenie. 80% prądu w naszym kraju powstaje ze spalania węgla, a więc warto przyczynić się do zminimalizowania emisji szkodliwych tlenków do środowiska. W ten sposób również sporo zaoszczędzisz! Jak zatem zużywać mniej prądu? Wymień żarówki na energooszczędne, używaj zmywarki oraz pralki tylko wtedy, gdy zapełnisz je do końca. Wyłączaj za sobą światło, gaś telewizor, kiedy go nie oglądasz.

Pamiętaj też o wyłączeniu z kontaktów urządzeń, których akurat nie używasz.

Segreguj śmieci

Segregacja śmieci w wielu miejscach jest już obowiązkowa, a osoby, które się na nią nie decydują, muszą zapłacić wyższe rachunku. Recykling znacząco obniża koszty związane z utrzymaniem wysypisk śmieci. Tak naprawdę w segregacji nie ma niczego trudnego, wystarczy wrzucać odpowiednie produkty do kontenerów, oznaczonych konkretnymi kolorami:

- niebieski to papier,

- zielony to szkło,

- żółty to tworzywa sztuczne oraz metale,

- brązowy to bioodpady,

- czarny to zmieszane odpady.

Oszczędzaj wodę

O tym mówi się już od dawna. Oszczędzanie wody jest bardzo ważne również w naszym kraju. Nie jest to wcale tak trudne, jak może się wydawać. Przede wszystkim, kiedy myjesz naczynia albo zęby, zawsze zakręcaj kran. Nie pozwalaj na to, żeby woda uciekała na darmo w kanał. Jeżeli masz taką możliwość, to zbieraj w ogrodzie deszczówkę do zbiorników. Możesz ją wykorzystać do podlewania kwiatów oraz warzyw. Dobrym zwyczajem jest również wybieranie prysznica, zamiast kąpieli w wannie.

Spożywaj mniej mięsa

W Polsce utarło się, że obiad bez schabowego to słaby posiłek, a mężczyźni to już całkiem się nim nie najedzą. A przecież do wyprodukowania jednego kilograma wołowiny potrzebne jest aż 14.500 litrów wody! Na całym świecie w ciągu roku zabija się średnio 40 miliardów zwierząt rośnie. Rachunek jest prosty. Jeżeli masz taką możliwość, to ogranicz spożycie mięsa. Dieta wegetariańska oraz wegańska są zdrowe i mogą być naprawdę pyszne oraz sycące. Wystarczy odpowiednio zbilansować swoją dietę, aby zadbać o swoje ciało oraz planetę.

Nie używaj jednorazowych opakowań

Jeżeli masz taką możliwość, to nie wybieraj zapakowanych w sklepie warzyw czy owoców. Lepiej decyduj się na te na wagę, a następnie wkładaj je do wielorazowych opakowań. Coraz popularniejsze stają się siateczki, które są bardzo funkcjonalne i można je prać w pralce. W Twojej torebce zajmą niewiele miejsca.

Rób listę zakupów

Kiedy idziesz do sklepu, zawsze rób listę zakupów. Staraj się jej trzymać i nie daj się kusić promocjom. Jest to dobry sposób na to, żeby zaoszczędzić pieniądze i nie kupować niepotrzebnych rzeczy, które później wylądują w śmietniku.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u