MY POLACY! Teatr na pustej podłodze - Waldemar Matuszewski

04 czerwiec 2023
Autor: 
MY POLACY! Teatr na pustej podłodze - Waldemar Matuszewski

Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

Sztuka teatralna i teatr odgrywają bardzo ważną rolę w życiu społecznym. Już dzieci bardzo często bawią się w teatr. Od najmłodszych lat robienie przedstawień teatralnych, jak również ogólny odbiór teatru odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu postawy człowieka. W teatrze jest jak w lustrze, jak mówił Szekspir, tam odbijają się wszystkie sprawy społeczne i nawet gdybyśmy bardzo się starali, to nie uda nam się rozmawiać tylko o kulturze i sztuce. Teatr jest bardzo związany z polityką, a polityka też ukochała sobie teatr, lubi do niego się wtrącać, jest bardzo ważny i zawsze obecny w życiu człowieka, będzie mu towarzyszył niezależnie od trendów modowych, kaprysów czy udziwnień, jest częścią naszej psychiki.

Teatr zawsze się kojarzy ze scenografią i rekwizytami, ale Tadeusz Łomnicki ze swoimi studentami prowadził zajęcia z podstawowych zadań aktorskich i ćwiczenia, które odbywały się w sali baletowej, czyli rzeczywiście na pustej podłodze. Odbywały się tam etiudy, z których bardzo często powstawały później spektakle. Studenci tworzyli sztuki bez żadnej dekoracji, bez żadnego koloru, ewentualnie z zamierzonym elementem typu rekwizyt albo instrument muzyczny. Mistrz potrafił uruchomić w swoich studentach te podstawowe umiejętności grania ciałem, głosem czy samą obecnością na scenie.

A czego dokonał Waldemar Matuszewski w Brwinowie?

Zapraszamy do rozmowy o filozofii teatru, o Teatrze na Pustej Podłodze, o objazdowym Teatrze Lubuskim, a także o zorganizowanym we współpracy z Radiem Zachód moście z Paryżem.

Waldemar Matuszewski, reżyser artystyczny, były dyrektor teatrów w największych miastach w Polsce, m.in. Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, laureat licznych nagród. Twórca Teatru na Pustej Podłodze w Brwinowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Chwila relaksu

Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Jak sam informuje, po zniszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, w 2006 roku przeszedł do mediów prywatnych. Był nominowany do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Arkadiusz Olszowy był m.in. dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.

- Dajemy wolną i bezpieczną przestrzeń do dyskusji na tematy wszystkim bliskie i ważne. Zapraszamy do dołączania do rozmowy na żywo – informują Lubuszanie.

W spotkaniu na żywo można uczestniczyć poprzez pierwsze radio twitterowe #Radio Wolna PL, w każdy wtorek o godz. 21.00. Gośćmi dziennikarzy byli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Leszek Miller a ostatnio Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, Prezes "TAK! Dla Polski", Członek Zarządu Związku Miast Polskich.

Poza wymienionymi dziennikarzami Redakcję tworzą także: Witold Pronobis, doktor nauk humanistycznych, publicysta, dziennikarz. Pracował w Radiu Wolna Europa. Autor programów o tematyce historycznej. Anna Kacprzyk, absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, HR business partner, autorka świetnych programów w cyklu „Rozmowy Ani” o tematyce społecznej i dyskusji o stanie polskiej psychiatrii Mateusz Żurek, entuzjasta sportu i miłośnik filmów, autor wysoko ocenianych programów sportowych w cyklu "Sportowe Gadki"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u