MY POLACY! Rozmowa niedokończona - ojciec Krzysztof Mądel

12 czerwiec 2023
MY POLACY! Rozmowa niedokończona - ojciec Krzysztof Mądel

Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

Po publikacji materiałów reporterskich, dotyczących przenoszenia księży pedofilii do innych parafii i ukrywania ich przez Jana Pawła II, Episkopat Polski wystosował komunikat.

Ojciec Krzysztof Mądel mówi, że w tym osobliwym oświadczeniu zabrakło jakiegokolwiek słowa na temat ofiar, a jednocześnie Jan Paweł II został przedstawiony, nie jako duszpasterz, tylko, jako człowiek, któremu cały świat dużo zawdzięcza, łącznie z podejmowanymi działaniami dyplomatycznymi. Jezuita, jednocześnie zaznacza, że zabrakło także podziękowań dla dziennikarzy za najważniejsze dokonanie, jakim było dotarcie do ofiar, bo przecież te osoby żyją i cały czas zmagają się z cierpieniem, a wiele z nich nie ujawnia swojej tragedii do dnia dzisiejszego, nawet najbliższym. Tak działa dość skomplikowany mechanizm skutków traumy.

Trauma w wyniku czynu wykorzystania seksualnego jest zbrodnią na duszy dziecka, a jej sutki ponoszone są przez całe życie. Społeczeństwo nie daje ofiarom pedofilii wsparcia, ponieważ nie posiada na ten temat dostatecznej wiedzy. Wielokrotnie pojawia się pytanie, dlaczego przez dekady te osoby dopiero teraz ujawniają tragiczne doświadczenia z dzieciństwa. I chociaż świat naukowy dysponuje ogromną ilością badań na temat skutków traumy, to jednak świadomość lekarzy, prawników, kleru, ale również członków rodziny, pozostawia wiele do życzenia. Cierpienie ofiar jest spotęgowane tym, że przede wszystkim nie jest uznawana ich krzywda. Potrzebne jest przede wszystkim pełne przeświadczenie, że nikt nie miał prawa tego zrobić, a sprawca musi ponieść konsekwencje własnych czynów.

Tutaj szczególnie niszczące jest wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży, ponieważ dziecko jest bezbronne, a następnie zostaje z tym wszystkim samo. Nie może powiedzieć o swoim dramacie religijnym rodzicom i nie ma dokąd pójść, ponieważ najwyższa instancja, jaką jest Bóg, została zniszczona przez sprawcę molestowania. Dziecko nie chce tego pamiętać.

Liczne dyskusje na temat traumy pokazują nierozumnie tych mechanizmów, jakże kluczowych w całym dramacie dorosłych, skrzywdzonych w dzieciństwie. Niezwykle ważne jest, aby trauma została zrozumiana wraz z całym spektrum jej skutków, ponieważ dotyka ona każdego obszaru życia takiej osoby. Ktoś, kto doświadczył wykorzystania seksualnego, cierpiał z tego powodu i nadal cierpi, ponieważ w traumie pamięć zdarzenia jest fragmentaryczna, a te fragmenty bez względu na upływ czasu, odtwarzane są z najmniejszymi szczegółami, takimi jak zapach, faktura tkaniny, kolor garderoby, przedmioty czy usłyszane słowa.. Zazwyczaj, gdy dziecko odtwarza takie szczegóły, nie jest traktowane poważnie, a jego relacje są odbierane, jako fantazje lub konfabulacje, ale dorośli również mierzą z brakiem zaufania. Ale tak działa trauma, ponieważ pamięć traumatycznego wydarzenia musi w umyśle rozpaść się na wiele części, żeby można było przetrwać i dalej żyć. Gdy pojawią się odpowiednie warunki w życiu dorosłym, często po długiej terapii oraz wtedy, gdy jest przestrzeń na przywołanie zdarzeń, dopiero ofiary pedofilii o tym mówią, ponownie przeżywając to, co ich spotkało. To jest ten dramat, gdy ludzie dorośli wracają do wspomnień ze szczegółami i wówczas są zupełnie niezrozumiani, a to niezrozumienie często jest dla nich kolejnym ciosem. Jeśli pojawia się rozmowa o doświadczaniu traumy i PTSD, bez rozumienia tego mechanizmu i w dyskusji bagatelizuje się ciężar tego cierpienia, to pojawia się dodatkowy ciężar.

Należy zwracać uwagę, w jaki sposób mówimy i piszemy o przemocy seksualnej, ponieważ ten temat zawsze wymaga szacunku i zrozumienia, bez wywoływania sensacji, gdyż kogoś może zostać dodatkowo skrzywdzony. Potrzebna jest dyskusja o tym, czym naprawdę jest trauma dla ofiar molestowanych przez księży pedofili.

Niezbędne jest przede wszystkim odpowiednie i uważne stanowisko instytucji Kościoła katolickiego z pełnym współczuciem, szacunkiem, zrozumieniem i skutecznym podjęciem zadośćuczynienia dla ofiar molestowanych przez księży pedofili, czego próbujemy doszukać się i niestety, nie dostrzegamy.

Do tego ważnego aspektu, jak również innych zagadnień, odnosi się w swoich wypowiedziach ojciec Krzysztof Mądel, jezuita mieszkający w Dublinie, teolog, publicysta, etyk rynku i demokracji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w ramach Radio Wolna PL!

Audycję prowadzili: Anna Kacprzyk i Arkadiusz Olszowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Niemowlę skatowane w Zielonej Górze. "Rozległe obrażenia mózgu"

Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Jak sam informuje, po zniszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, w 2006 roku przeszedł do mediów prywatnych. Był nominowany do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Arkadiusz Olszowy był m.in. dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.

- Dajemy wolną i bezpieczną przestrzeń do dyskusji na tematy wszystkim bliskie i ważne. Zapraszamy do dołączania do rozmowy na żywo – informują Lubuszanie.

W spotkaniu na żywo można uczestniczyć poprzez pierwsze radio twitterowe #Radio Wolna PL, w każdy wtorek o godz. 21.00. Gośćmi dziennikarzy byli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Leszek Miller a ostatnio Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, Prezes "TAK! Dla Polski", Członek Zarządu Związku Miast Polskich.

Poza wymienionymi dziennikarzami Redakcję tworzą także: Witold Pronobis, doktor nauk humanistycznych, publicysta, dziennikarz. Pracował w Radiu Wolna Europa. Autor programów o tematyce historycznej. Anna Kacprzyk, absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, HR business partner, autorka świetnych programów w cyklu „Rozmowy Ani” o tematyce społecznej i dyskusji o stanie polskiej psychiatrii Mateusz Żurek, entuzjasta sportu i miłośnik filmów, autor wysoko ocenianych programów sportowych w cyklu "Sportowe Gadki"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u