Międzynarodowy Dzień Pisania Listów – te ręcznie pisane wciąż mają moc

09 październik 2023
Autor: 
Międzynarodowy Dzień Pisania Listów – te ręcznie pisane wciąż mają moc AdobeStock

W dobie smartfonów i internetu, magia listów wcale nie słabnie. To właśnie ta forma komunikacji ma niezwykłą moc. Dziś złościmy się, kiedy na odpowiedź w komunikatorze czekamy pięć minut, a kiedyś potrzeba było nawet tygodni! Dlaczego wciąż warto pisać listy?

Pisanie listów wraca do łask

Dziś w skrzynce na listy zazwyczaj można znaleźć przede wszystkim rachunek za prąd czy gaz. Kiedyś było zupełnie inaczej. Dziewczęta z zapartym tchem, tygodniami czekały na listy od swoich ukochanych. Te ręcznie, romantycznie pisane, okraszone łzami wzruszenia czy pięknie zdobionymi rysunkami, pozostawały w pamięci i tajemnej skrytce pod łóżkiem na długie lata. Zatrzymajmy się przy tym wspomnieniu na moment, z okazji Międzynarodowego Dnia Pisania Listów.

Dziś do komunikacji podchodzimy w zupełnie inny sposób. Oczekujemy szybkich i zwięzłych odpowiedzi w komunikatorach internetowych, a piękno słowa zanika. Wcale tak nie musi być i coraz więcej młodych osób ponownie decyduje się na pisanie listów. To bardzo romantyczne!

Pisanie listów wymaga wysiłku, jednak to opłacalne. Adresat musi pomyśleć nad formą, poprawnością językową, starannością, a na koniec jeszcze pofatygować się na pocztę, żeby wysłać list. Mimo wszystko warto się postarać i napisać do swojej ukochanej. Taka korespondencja może przynieść wiele radości i jest niezwykle romantyczna. Warto zatem wracać do tradycji pisania listów.

A jeżeli nie chcesz pisać listów, to je poczytaj

Jest też świetna alternatywa dla osób, które nie mają odwagi lub chęci na napisanie listu. Mogą zatopić się w lekturze i sięgnąć po listy pióra najlepszych. W księgozbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze znajdziesz m.in. „Listy na wyczerpanym papierze” autorstwa Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. To, jak pięknie do siebie pisali, wciąż zachwyca. W jednym z listów kabareciarz pisał do poetki:

Dzięki Tobie dotknąłem firmamentu i wiem, że świat jest nieskończony, ale można go doskonale objąć, ogarnąć i sprawia to tę wtedy ogromną przyjemność, którą nazywają szczęściem! Spójrz na mnie, jak ja na Ciebie patrzę, i pocałuj mnie, a potem zacznij już do mnie wracać!

Długie, jesienne i zimowe wieczory sprzyjają refleksji, a być może to właśnie lektura tych pięknych listów wprowadzi Cię w odpowiedni nastrój do napisania ręcznego wyznania swojemu ukochanemu/ukochanej?NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u