Programiści wciąż w czołówce najbardziej poszukiwanych specjalistów

20 październik 2023
Autor: 
Młodzież nadal widzi swoją przyszłość na rynku IT? Programiści wciąż w czołówce najbardziej poszukiwanych specjalistów Giganci Programowania

Rynek specjalistów IT będzie stale rósł. Tak przynajmniej wynika z raportów przedstawianych przez największą szkołę programowania dla dzieci i młodzieży w Polsce – Gigantów Programowania.

Według badania wykonanego przez SW Research, 8 na 10 badanych podziela zdanie, że znajomość programowania może pomóc dzieciom w przyszłości znaleźć lepszą lub lepiej płatną pracę. To zapewne dlatego tegoroczna edycja darmowych warsztatów programowania - Koduj z Gigantami - pod hasłem w Kr(AI)nie Przyszłości, cieszyła się większym powodzeniem niż poprzednie edycje.

Zeszłoroczne badania zlecone przez Polski Instytut Ekonomiczny alarmowały, że na rynku wciąż brakuje specjalistów z branży IT. Według PIE, 147 tys. specjalistów IT brakuje, aby ich udział wśród wszystkich pracowników w Polsce był taki sam, jak w Unii Europejskiej.

Z kolei badając różnicę między faktyczną liczbą specjalistów a wartością wynikającą z potencjału gospodarki, deficyt specjalistów szacowany jest na 25 tys. W przeprowadzonym przez PIE badaniu z udziałem firm z sektora, aż 42 proc. wakatów na stanowisko specjalisty IT zostało zidentyfikowanych jako trudne do obsadzenia.

Jak uzupełnić brak specjalistów?

Czy istnieje realna szansa, by uzupełnić ten brak specjalistów? Jak wskazują Giganci Programowania – jak najbardziej, szczególnie obserwując jak dużym powodzeniem cieszyły się tegoroczne, darmowe warsztaty programowania – Koduj z Gigantami pod hasłem „W kr(AI)nie przyszłości” swoją tematyką dotykające popularnego w ostatnich miesiącach zagadnienia związanego ze sztuczną inteligencją.

„W tym roku nasze warsztaty cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem niż poprzednie edycje. Wskazuje to ewidentnie na fakt, że młodzi widzą swoją przyszłość w zawodach związanych z nowymi technologiamii” – zauważa Dawid Leśniakiewicz, programista, współzałożyciel szkoły Giganci Programowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Pędził Mercedesem przez wieś. Wpadł na radar, został srogo ukarany

Programowanie to jedne z najpopularniejszych zajęć dodatkowych

Według badań zleconych przez Gigantów Programowania firmie badawczej SW Research, zajęcia z programowania są wybierane jako dodatkowe częściej od zajęć z robotyki oraz przedmiotów szkolnych humanistycznych. To jak w praktyce popularne są dodatkowe zajęcia z zakresu informatyki podsumowują dane pozyskane przez SW Research. Częściej niż co piąty rodzic (22 proc.) deklaruje, że przynajmniej jedno z jego dzieci będące w wieku 7-18 lat uczęszcza na zajęcia dodatkowe z programowania.

„Nie mam wątpliwości co do tego, że zainteresowanie tematyką programowania pochłania coraz więcej młodych ludzi. Z roku na rok dostrzegamy zmianę postrzegania programowania jako "czarną magię", "zawód tylko dla chłopaków", "najtrudniejsza dziedzina nauki". Na zajęciach udowadniamy, że programować może każdy. Jest to niezwykle rozwijająca i pochłaniająca dziedzina. Świadczy o tym fakt, że nasi kursanci, początkowo niezwykle nieśmiali i trochę przestraszeni zajęciami właśnie rozpoczynają trzecie semestry nauki lub podejmują kolejne kursy związane z programowaniem” – podkreśla Katarzyna Nowa, prowadząca placówkę Gigantów Programowania w Wyszkowie, która na co dzień pracuje z setką dzieci.

„Ogromny wzrost zainteresowania nauką programowania wiąże się naszą przyszłością. Coraz więcej spraw możemy zrealizować wyłącznie dzięki nowym technologią informatycznym. Rynek pracy również nieustannie upomina się o wyszkolonych programistów” – dodaje Marta Szczuka, również prowadząca placówkę w Wyszkowie.

Jak podkreślają wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research, czynnikami, które w największym stopniu wpłynęły na decyzję o zapisaniu dziecka na zajęcia z programowania były zainteresowanie dziecka tą dziedziną (41 proc.) oraz fakt, że rozwijają logiczne myślenie i zdolności analityczne (po 40 proc.), a także kreatywność (39 proc.) Rodzice młodych ludzi nadal dostrzegają fakt, że zajęcia z programowania będą w stanie rozwijać ich dziecko na różnych polach - niekoniecznie nawet wtedy, kiedy planują ich przyszłość związaną bezpośrednio z zawodem programisty. By również mieć wpływ na rozwój swojego dziecka – warto rozważyć jego uczestnictwo w zajęciach jednej ze szkół programowania – chociażby korzystając z oferty Gigantów Programowania. Przyszłość w rękach specjalistów od IT

„Warsztaty Koduj z Gigantami jasno pokazały, że zarówno rodzice jak i dzieci dopatrują swojej szansy w rozwoju związanym z opanowaniem umiejętności z zakresu IT. W nowoczesnym świecie i w związku ze stałym dostępem do nowych technologii i internetu, młodzi ludzie wzrastają w przekonaniu, że współdziałanie ze światem technologicznym to przyszłość” – podkreśla Adrian Czechowski, ekspert w dziedzinie edukacji cyfrowej dzieci i młodzieży, trener programowania w Gigantach Programowania. „Stąd duże zainteresowanie pozalekcyjnymi kursami programowania, które pozwalają młodym lepiej odnajdywać się w meandrach wykorzystania smartfonów, tabletów, inteligentnych telewizorów czy komputerów” – dodaje Czechowski.

Popularność medialna tematu, spowodowała również duże zainteresowanie tematyką sztucznej inteligencji, czego wyrazem było ponadprzeciętne uczestnictwo w warsztatach Koduj z Gigantami. W zajęciach w tym roku w okresie od końca sierpnia do początku października wzięło udział aż 30 tys. dzieci i młodzieży. To wskazówka do tego, że estymowane braki na rynku mogą zostać w najbliższym czasie uzupełnione – dzięki dobrze wyedukowanej kadrze mającej za sobą szereg szkoleń na wielu płaszczyznach.

„Postęp technologiczny oraz rozwijająca się sztuczna inteligencja będą nakładać nowe wymagania na profesjonalistów, którzy będą musieli umieć efektywnie współpracować z nowymi technologiami. Dlatego niezwykle istotne jest ciągłe doskonalenie umiejętności specjalistów z dziedziny informatyki. Im wcześniej rozpoczną swoją edukację, tym bardziej kompetentni będą w chwili podjęcia pracy” – dodaje Dawid Leśniakiewicz, założyciel Gigantów Programowania.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • Romantyczni oszuści: jak nie dać się nabrać na oszustwa na partnera

  Romantyczni oszuści: jak nie dać się nabrać na oszustwa na partnera

  W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi szuka miłości online. Portale randkowe, aplikacje, media społecznościowe dają nam możliwość poznania ciekawych osób. Niestety, nie wszyscy mają szczere intencje. Wśród użytkowników Internetu kryją się także romantyczni oszuści, którzy wykorzystują uczucia innych ludzi, aby wyłudzić od nich pieniądze lub inne korzyści.

 • Pomysły na zabawy z okazji Dnia Pluszowego Misia

  Pomysły na zabawy z okazji Dnia Pluszowego Misia

  Dziś trudno wyobrazić sobie dom bez pluszaków. Dzieci je wprost uwielbiają. Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie 25 listopada. To dobra okazja do tego, żeby uczcić go w wyjątkowy sposób, a dzieciom zaproponować ciekawe zabawy. W artykule przedstawiamy kilka propozycji.

 • Znamy listę finałową Młodzieżowych Słów Roku. Jedno zostało wycofane

  Znamy listę finałową Młodzieżowych Słów Roku. Jedno zostało wycofane

  Młodzieżowe Słowo Roku to konkurs organizowany przez wydawnictwo PWN, w którym młodzi ludzie wybierają najciekawsze i najbardziej aktualne słowo lub wyrażenie związane z ich kulturą i codziennością.

 • Halloween na ostatnią chwilę. Najlepsze przebrania dla dzieci

  Halloween na ostatnią chwilę. Najlepsze przebrania dla dzieci

  Halloween w Polsce cały czas zyskuje na popularności. Dorośli i dzieci doskonale się bawią, przygotowując wymyśle dekoracje, a przede wszystkim przebrania. Dziś przychodzimy do Was z kilkoma inspiracjami na kostiumy dla najmłodszych.

 • W podgorzowskim Karkoszowie trwa budowa nowoczesnego zakładu, który wytycza przełomowy kierunek w gospodarce żywnościowej

  W podgorzowskim Karkoszowie trwa budowa nowoczesnego zakładu, który wytycza przełomowy kierunek w gospodarce żywnościowej

  Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), około jedna trzecia całej wyprodukowanej na świecie żywności trafia do kosza. W Europie, ta liczba jest równie przerażająca. W międzynarodowych rankingach, kraje europejskie często znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o marnowanie jedzenia.

 • Fundacja McDonalda wspiera gorzowski szpital

  Fundacja McDonalda wspiera gorzowski szpital

  Oddział pediatryczny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wzbogacił się o dziesięć łóżek. Będą z nich korzystać rodzice przebywający ze swoimi dziećmi na oddziale. Wsparcia udzieliła Fundacji Ronalda McDonalda.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u