E-konto w banku pomoże w załatwieniu spraw urzędowych

28 wrzesień 2016

Cyfryzacja jest bazą dla planu Morawieckiego, a Ministerstwo Rozwoju to nasz główny partner - mówi PAP minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jak dodaje, obecnie istnieje 4,3 tys. różnych systemów informatycznych w administracji, które "nie komunikują, nie wymieniają się danymi, nie współpracują".

Jak podkreśla minister cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju jest "głównym, stałym partnerem" jej resortu.

"Można powiedzieć, że w pewnym sensie jesteśmy cały czas w strukturach Ministerstwa Rozwoju, tak jak wielu innych zresztą organów, bo staramy się likwidować +silosy+ w administracji państwowej. A cyfryzacja jest bazą dla całego planu Morawieckiego" - mówi Streżyńska.

Jak zaznaczyła minister, obecnie istnieje 4,3 tys. różnych systemów informatycznych w administracji. "One ze sobą w ogóle się nie komunikują, nie wymieniają się danymi, nie współpracują" - oceniła Streżyńska. Jak dodała, służą wyłącznie wygodzie administracji i nie można na ich podstawie zbudować usług cyfrowych dla obywatela.

Minister zaznaczyła, że resort buduje serce systemu, który połączy wszystkie rejestry i systemy rozproszone po ministerstwach oraz przyniesie oszczędności.

Zapowiedziała, że niedługo na serwisach bankowych rozpocznie działalność profil zaufany, który będzie można założyć bez konieczności osobistego odwiedzenia danego urzędu. Pojawią się też rozwiązania pozwalające w sieci realizować usługi 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez konieczności noszenia różnych dokumentów do urzędów.

"Obywatel oczekuje, że będzie miał z nami (np. urzędami-PAP) jak najrzadziej do czynienia, a jeżeli już będzie musiał mieć z nami do czynienia, to że będzie to krótkie, komfortowe spotkanie, podczas którego sprawnie, błyskawicznie załatwi swoje interesy, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, zgodnie z prawem, a równocześnie bez czekania" - podkreśliła minister.

Jako przykład komfortowej usługi online podała elektroniczne składanie wniosków o świadczenie 500 plus na dziecko.

Źródło: www.kurier.pap.pl

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Ministerstwo Cyfryzacji: E-dowód - kolejne miasta po testach

  Ministerstwo Cyfryzacji: E-dowód - kolejne miasta po testach

  Kolejna tura miast jest po pomyślnych testach dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych.

 • Dowód osobisty bez kolejki

  Dowód osobisty bez kolejki

  Ministerstwa: Cyfryzacji oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły drugą wersję zmienionego elektronicznego wniosku o wydanie bądź wymianę dowodu osobistego. Złożenie wniosku on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków, a wszystko trwa zaledwie kilka minut.

 • Rejestracja uproszczona

  Rejestracja uproszczona

  Od 20 maja łatwiej zarejestrować działalność gospodarczą. Podczas przekazywania wniosku CEIDG można jednocześnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego bądź zmienić dane. Oznacza to jedną wizytę w urzędzie mniej.

 • Z Zielonej Góry do Gorzowa?

  Z Zielonej Góry do Gorzowa?

  Od 1 marca Ministerstwo Finansów powołuje do życia Krajową Administrację Skarbową. Jej funkcjonowanie wiąże się z wieloma zmianami, a zaniepokojeni pracownicy administracji skarbowej szukają pomocy i liczą na odpowiedź co z nimi będzie. Pierwszy zabrał głos Janusz Kubicki prezydent Zielonej Góry.

 • Moje miasto bez elektrośmieci

  Moje miasto bez elektrośmieci

  W ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci” mieszkańcy Zielonej Góry mogą korzystać z darmowego odbioru dużych elektrośmieci z domu. Dzięki temu, każdy może zamówić odbiór zużytych urządzeń w wybranym terminie. Obsługa odbierze sprzęt z wyznaczonego miejsca, niezależnie czy znajduje się on na parterze czy w mieszkaniu na czwartym piętrze bez windy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u