Na całym świecie 2/3 dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do internetu w domu - raport UNICEF i ITU

01 grudzień 2020
Autor: 
Na całym świecie 2/3 dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do internetu w domu - raport UNICEF i ITU Pixabay

Według najnowszego raportu ITU oraz UNICEF pt. „Ile dzieci i młodzieży ma dostęp do internetu w domu?” problem w podobnym stopniu dotyka także młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat.

W tej grupie wiekowej 759 mln ludzi (63%) nie ma możliwości połączenia się z internetem w miejscu zamieszkania. Raport został opracowany na podstawie badań w ponad 85 krajach.

Bardzo wiele dzieci i młodzieży nie ma internetu w domu. To już nie jest luka cyfrowa – to cyfrowa przepaść, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Brak połączenia z internetem nie tylko ogranicza dzieciom i młodym ludziom obecność online oraz wyłącza ich z systemu edukacji, ale też uniemożliwia konkurowanie we współczesnej gospodarce i izoluje od świata. Mówiąc wprost: brak dostępu do internetu okrada następne pokolenie z przyszłości, dodaje.

Niemal ćwierć miliarda uczniów na świecie wciąż nie może chodzić do szkoły z powodu COVID-19. Ta sytuacja zmusza dziesiątki milionów dzieci do korzystania z edukacji zdalnej. Dla tych, którzy nie mają dostępu do internetu w domu, nauka online jest poza zasięgiem.

Autorzy raportu zauważają, że luka cyfrowa utrwala nierówności, które dzielą kraje i społeczności. W najtrudniejszej sytuacji są dzieci i młodzież z najuboższych gospodarstw domowych, z obszarów wiejskich i krajów o niskich dochodach. Często są w tyle za swoimi rówieśnikami i mają niewiele okazji, aby kiedykolwiek nadrobić zaległości.

Na całym świecie, wśród dzieci w wieku szkolnym mieszkających w najbogatszych gospodarstwach domowych, 58% ma dostęp do internetu. W ubogich gospodarstwach domowych ten odsetek wynosi zaledwie 16%. Podobne różnice występują na poziomie dochodów w poszczególnych krajach. W krajach ubogich, mniej niż 1 na 20 dzieci w wieku szkolnym ma dostęp do internetu, a w krajach bogatych – 9 na 10.

Podłączenie do internetu ludności na obszarach wiejskich jest ogromnym wyzwaniem, powiedział Sekretarz Generalny ITU, Houlin Zhao. Duża część obszarów wiejskich nie jest objęta mobilną siecią szerokopasmową, a jeszcze mniej gospodarstw domowych ma tam dostęp do internetu, dodaje.

tabela

W ubiegłym roku, UNICEF oraz ITU zapoczątkowały inicjatywę Giga, której celem jest podłączenie do internetu każdej szkoły i jej społeczności lokalnej. W ramach inicjatywy, udało się zidentyfikować ponad 800 tysięcy szkół w 30 krajach. Dysponując tymi danymi, Giga współpracuje z rządami państw, przemysłem i partnerami z sektora prywatnego, aby opracować plan inwestycji publiczno-prywatnych. Celem inwestycji jest budowa infrastruktury niezbędnej do podłączenia szkół i mieszkańców do internetu.

Chociaż liczby zawarte w raporcie UNICEF oraz ITU przedstawiają niepokojący obraz, sytuacja w rzeczywistości może być znacznie gorsza z powodu wielu innych czynników takich jak przystępność cenowa, bezpieczeństwo i niski poziom umiejętności cyfrowych. Telefonia komórkowa i dostęp do internetu dla wielu osób są zbyt drogie.

Nawet jeśli dzieci mają w domu połączenie z internetem, mogą nie być w stanie z niego korzystać. Często wynika to z presji wykonywania obowiązków domowych lub pracy, braku wystarczającej liczby urządzeń w gospodarstwie domowym, ograniczonego dostępu do internetu dla dziewcząt lub braku umiejętności korzystania z internetu. Ważnym aspektem jest także niedostateczne przygotowanie rodziców do zapewnienia swoim dzieciom bezpieczeństwa online.

###

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od ponad 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl

Nowy Jork/Genewa, 1 grudnia 2020 r.

UNICEF

 

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

  • Romantyczni oszuści: jak nie dać się nabrać na oszustwa na partnera

    Romantyczni oszuści: jak nie dać się nabrać na oszustwa na partnera

    W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi szuka miłości online. Portale randkowe, aplikacje, media społecznościowe dają nam możliwość poznania ciekawych osób. Niestety, nie wszyscy mają szczere intencje. Wśród użytkowników Internetu kryją się także romantyczni oszuści, którzy wykorzystują uczucia innych ludzi, aby wyłudzić od nich pieniądze lub inne korzyści.

  • Pilny apel szpitala w Zielonej Górze. "Mamy zaledwie 10 litrów tego płynu"

    Pilny apel szpitala w Zielonej Górze. "Mamy zaledwie 10 litrów tego płynu"

    Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze prowadzi akcję zbierania mleka od zdrowych i chętnych kobiet. Wcześniaki potrzebują mleka kobiecego, aby lepiej rozwijać się i chronić przed infekcjami. 

  • Pomysły na zabawy z okazji Dnia Pluszowego Misia

    Pomysły na zabawy z okazji Dnia Pluszowego Misia

    Dziś trudno wyobrazić sobie dom bez pluszaków. Dzieci je wprost uwielbiają. Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie 25 listopada. To dobra okazja do tego, żeby uczcić go w wyjątkowy sposób, a dzieciom zaproponować ciekawe zabawy. W artykule przedstawiamy kilka propozycji.

  • Mecz charytatywny w Zielonej Górze. Będzie się działo

    Mecz charytatywny w Zielonej Górze. Będzie się działo

    W sobotę, 11 listopada, na Orliku przy Gimnazjum 6 w Zielonej Górze odbędzie się mecz charytatywny na leczenie Michałka ze Słubic. Celem meczu jest nie tylko zbiórka pieniędzy ale także promocja zdrowego trybu życia i integracja społeczności. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego kibicowania i wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.

  • Programiści wciąż w czołówce najbardziej poszukiwanych specjalistów

    Programiści wciąż w czołówce najbardziej poszukiwanych specjalistów

    Rynek specjalistów IT będzie stale rósł. Tak przynajmniej wynika z raportów przedstawianych przez największą szkołę programowania dla dzieci i młodzieży w Polsce – Gigantów Programowania.

  • Dlaczego warto czytać dzieciom od pierwszych tygodni życia?

    Dlaczego warto czytać dzieciom od pierwszych tygodni życia?

    Czytanie książek ma bardzo korzystny wpływ na rozwój dziecka. Nikt nie podważa tego w przypadku kilkulatków. Zdarzają się jednak wątpliwości, kiedy mowa o niemowlakach. Okazuje się, że im wcześniej zaczniemy, tym lepiej! To zaowocuje w przyszłości, przy kolejnych etapach rozwoju dziecka. Po jakie książki najlepiej sięgać?



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u