Elektroniczne zwolnienia lekarskie ułatwieniem dla lekarzy i pacjentów

12 maj 2017
Autor: 
Pixabay

e-ZLA czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie już w przyszłym roku zastąpią standardowe „zielone” druki. Jak tłumaczą lekarze, ta forma jest o wiele łatwiejsza i chętnie z niej korzystają. Na e-ZLA zyskują także pacjenci.

Gdy lekarz wystawi e-ZLA osobie prowadzącej działalność gospodarczą to trafi ono do ZUS automatycznie, nie ma więc potrzeby przekazywania go osobiście. Również pracodawcy korzystający z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) otrzymają elektronicznie zwolnienie e-ZLA pracowników. Jeżeli pracodawca nie ma swojego profilu na PUE pracownicy muszą dostarczyć wydruk e-ZLA albo zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu wydrukowanym z systemu.

Trzeba pamiętać, że zaświadczenie lekarskie wystawione na zielonym druku ZUS ZLA należy dostarczyć płatnikowi składek w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Jeżeli ten termin zostanie przekroczony bez usprawiedliwienia to licząc od ósmego dnia zwolnienia do dnia dostarczenia zaświadczenia zasiłek zostanie obniżony o 25%.

e-ZLA to także ułatwienie dla lekarzy. Jego wystawianie trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia, gdyż lekarz ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków rodziny. Po wpisaniu numeru PESEL pozostałe dane identyfikacyjne system uzupełnia automatycznie, a adres pacjenta czy dane płatnika można wybrać z listy. Dostępny jest też podgląd zwolnień wystawionych wcześniej. Jeśli lekarze wybiera elektroniczną formę wystawiania zwolnień nie musi ich dostarczać do ZUS, ani przechowywać drugiej kopii. System przypomina także o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.

W województwie lubuskim lekarze wystawili już niemal 10 tys. e-zwolnień, 4893 w Gorzowie Wielkopolskim oraz 4235 w Zielonej Górze.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u