Dziś Dzień Domeny Internetowej

15 marzec 2019
Dziś Dzień Domeny Internetowej Pixabay

15 marca, 1985 roku zarejestrowano pierwszą komercyjną domenę internetową – symbolics.com, która istnieje do dziś. Z tej okazji, co roku 15 marca obchodzony jest Dzień Domeny Internetowej.

Wg raportu CENTR, na koniec 2018 roku, na świecie było blisko 350 mln domen internetowych.

W Polsce 7 na 10 domen to domeny z końcówką .pl. Obecnie w Rejestrze domeny .pl utrzymywanych jest ponad 2,6 mln aktywnych w DNS nazw w domenie .pl. Co ok. 40 sekund rejestrowana jest nowa domena z końcówką .pl.

Domeny .pl utrzymywane są na rzecz prawie 1,1 mln abonentów, z czego ok. 2/3 to firmy, a 1/3 to osoby prywatne.

W Europie .pl jest na 6 miejscu wśród najpopularniejszych domen krajowych.

O NASK

NASK Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. W strukturze NASK działa Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team). NASK oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo sieci (m.in. ARAKIS - system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w Internecie). Instytut prowadzi badania w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Istotne miejsce zajmują badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki. NASK prowadzi także rejestr domeny .pl i jest członkiem CENTR - zrzeszenia rejestrów domen krajowych w Europie. Ważną rolę pełni działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego realizowana przez Akademię NASK oraz portal e-learningowy IT Szkoła.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u