Zastal w dokumencie Grzegorza Lipca i Anny Kraśko (ZDJĘCIA)

27 lipiec 2016
Autor: 
Marcin Sepski

Mało kto z nas wie, że w Zielonej Górze działa orkiestra dęta z prawie 70-letnią tradycją. Jej historia jest ściśle związana z historią powojennej Polski, a przede wszystkim z historią miasta Zielona Góra. Chodzi o orkiestrę Zastal.

Historią zespołu zainteresowała się Anna Kraśko z grupy F13 i postanowiła stworzyć o muzykach dokument.

- Dwa lata temu miałam możliwość pierwszy raz poznać Orkiestrę Dętą Zastal przez koncert organizowany na opuszczonej hali W38 na Zastalu podczas festiwalu LOOK and SEE - mówi Ania - Inspiracją do stworzenia filmu był fakt, że orkiestra działa do dziś pomimo tego, że fabryki juz nie ma.

Swoim pomysłem Ania podzieliła się z reżyserem zielonogórskim Grzegorzem Lipcem, któremu pomysł stworzenia takiego dokumentu bardzo się spodobał.

- Jest dla mnie zaszczytem, że możemy tworzyć ten film razem - komentuje Grzegorz - w tym filmie pokazujemy historię muzyków od początku istnienia tego zespołu. Pokazujemy także historię naszego miasta z perspektywy seniorów muzyków.

To pierwszy dokumentalny autorski film Grzegorza Lipca w historii Sky Piastowski. Do tej pory przygotowywali ekranizacje fabularne lub muzyczne. Wczoraj na moście w Cigacicach twórcy nagrywali scenę przemarszu orkiestry. Kilka kamer, zdjęcia z drona, małe utrudnienia, za które autorzy przepraszają podróżnych. Most w Cigacicach jest nieodłącznym elementem historii orkiestry.

Premiera jest już wyznaczona. Odbędzie się w 2017 roku, kiedy orkiestra będzie obchodziła swoje 70. urodziny.

- Film będzie swojego rodzaju prezentem dla wszystkich muzyków Zastalu - puentuje pomysłodawczyni.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u