Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i społeczności

15 czerwiec 2021
Redakcja

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w piątek, 18 czerwca br. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy pt. Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i społeczności.

Ekspozycja łączy ze sobą dwa zagadnienia: dzieje wytwórni win musujących Fritza Briegera oraz funkcjonowanie wspólnoty greckokatolickiej w Zielonej Górze po 1947 roku. Te dwa wydawałoby się całkowicie różnie tematy spaja miejsce, a mianowicie kompleks budynków na roku ulicy Zamkowej i Boduena. W 1880 roku zielonogórski kupiec Fritz Brieger założył tam wytwórnię wina musującego. Winiarnia była nie tylko zakładem produkcyjnym, ale także hurtownią. Wzorem wielu zielonogórzan producent prowadził również przy zakładzie sezonowy wyszynk, w którym sprzedawał swoje wyroby. Goście mogli biesiadować w tzw. Schankhalle. Latem sprzedaż odbywała się w trzech altanach ogrodowych zwanych Kolonade. Po II wojnie światowej pomieszczenia po wytwórni Briegera przez krótki czas użytkowała prywatna firma winiarska prowadzona przez Stanisława Marczyńskiego i Antoniego Kuleszę. Podobnie jak kilka innych małych przedsiębiorstw z tej branży również i ta firma została znacjonalizowana. Jej majątek przejęła Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze. W 2003 roku część kompleksu kupiła zielonogórska parafia greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zielonej Górze. Konsekracji cerkwi dokonano 11 października 2008 r. Na wystawie przedstawiono życie zielonogórskiej wspólnoty greckokatolickiej zarówno przed, jak i po wybudowaniu cerkwi.

Pokaz jest częścią składową Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic.

Organizatorem wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Kuratorzy wystawy: dr Arkadiusz Cincio, dr Grzegorz Wanatko

Termin wystawy: 18.06 – 12.09.2021

Zapraszamy, wstęp wolny.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.