10. Narodowe Czytanie z „Moralnością pani Dulskiej” w Bibliotece Norwida

27 sierpień 2021
10. Narodowe Czytanie z „Moralnością pani Dulskiej” w Bibliotece Norwida Redakcja/archiwum

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze po raz kolejny włącza się w zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogólnopolską akcję ph. NARODOWE CZYTANIE.

W tym roku na 10. jubileuszowe Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do wspólnego głośnego czytania "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Na tegoroczną zielonogórską edycję Narodowego Czytania Biblioteka Norwida zaprasza 2 września br. (czwartek) o godz. 19.00 do Sali im. Janusza Koniusza.

Czytać będą: Zofia Banaszak – prezes ZUTW, ks. prof. Andrzej Draguła, redaktor Barbara Kuraszkiewicz-Machniak, Agata Miedzińska – dyrektor ZOK, wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki, mecenas Anna Wojniusz oraz Natalia Dyjas, Magdalena Faron i Anna Urbańska z Biblioteki Norwida.

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście inaugurującym Prezydent RP Andrzej Duda.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Egzemplarze "Moralności pani Dulskiej" przyniesione przez publiczność zaopatrzone zostaną w specjalną, okolicznościową pieczęć otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.

2 września 2021, godz.19.00, Sala im. Janisza Koniusza Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9

grafika

O narodowym Czytaniu

Wspólne głośne czytanie zainicjowane zostało w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Akcja w następnych latach przybliżyła szerokiemu ogółowi wybitne dzieła naszej narodowej literatury: „Zemstę” Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Nowele Polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Akcja udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych wartości.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u