Walpurgia wbiła w fotele

09 wrzesień 2016
Autor: 

Film Marcina Bortkiewicza „Noc Walpurgi” zrobił ogromne wrażenia na zielonogórskich widzach. W czwartek wieczorem, w zielonogórskiej Bibliotece i. C. Norwida obyła się projekcja filmu oraz spotkanie z reżyserem i odtwórczynią głównej roli – Małgorzatą Zajączkowską.

„Noc Walpurgii” to czarno-biały, kameralny film, który opowiada historię spotkania młodego dziennikarza Roberta (Philippe Tłokiński) z divą operową Norą Sedler ( Małgorzata Zajączkowska). Akcja rozgrywa się nocą z 30 kwietnia na 1 maja 1969 roku w szwajcarskiej operze. To przejście z kwietnia na maj nazywane jest Nocą Walpurgi, czyli nocą czarownic i złych duchów. I taki jest ten film: mocny, mroczny i niejednoznaczny. Po zakończonej projekcji na sali kinowej zapanowała cisza. Dopiero po chwili publiczność zaczęła klaskać.

Po filmie na scenę wkroczyli: reżyser - Marcin Bortkiewicz, Małgorzata Zajączkowska – odtwórczyni roli Nory oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który poprowadził rozmowę z artystami.

Marcin Bortkiewicz opowiadał o tym jak powstawał film, na który nie było pieniędzy i że decyzja zapadła w ciągu jednego dnia. Małgorzata Zajączkowska mówiła o tym, że bała się roli Nory. Wie jednak, że to fantastyczna postać i tej kreacji zazdroszczą jej inne aktorki.

Twórcy filmu rozmawiali z publicznością o pracy na planie, brakach funduszy, które nie przeszkodziły w stworzeniu filmu i magicznej atmosferze starych warszawskich kamienic, gdzie nagrywano "Noc Walpurgi".

Spotkanie było echem Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Dymny Himilsbach.

Marcin Bortkiewicz otrzymał Grand Prix czyli Nagrodę Filmową KLAPS 2016 2. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Dymny Himilsbach dla reżysera najlepszego filmu fabularnego, za film „Noc Walpurgi”. W imieniu reżysera, podczas festiwalowej gali w Pałacu w Wiechlicach, nagrodę odebrała aktorka Małgorzata Zajączkowska, odtwórczyni głównej roli w filmie „Noc Walpurgi”.

Fot. WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze.

MS

 

 • ARTE PO POLSKU ZAPRASZA NA BEZPŁATNY SEANS FILMOWY

  ARTE PO POLSKU ZAPRASZA NA BEZPŁATNY SEANS FILMOWY

  ARTE PO POLSKU ZAPRASZA NA BEZPŁATNY SEANS FILMOWY: PORTUGALSKI KANDYDAT DO OSCARA I NOMINOWANY DO ZŁOTEGO LWA NA MFF W WENECJI „THE DOMAIN” W REŻ. TIAGO GUEDESA

 • PRAWA KOBIET W POLSCE I NA ŚWIECIE cykl filmowy w ARTE po polsku

  PRAWA KOBIET W POLSCE I NA ŚWIECIE cykl filmowy w ARTE po polsku

  Nieludzkie restrykcje aborcyjne, brak rzetelnej edukacji seksualnej, utrudniony dostęp do antykoncepcji, ograniczone prawa kobiet, rząd, który otwarcie potępia mniejszości seksualne, a popiera strefy wolne od LGBT. Czy tak wygląda rzeczywistość tylko w Polsce? Niestety nie… Podobna sytuacja ma miejsce w wielu cywilizowanych krajach na całym świecie. Kwestię praw kobiet i seksualności podejmują reżyserzy filmów dokumentalnych pokazywanych w cyklu „Prawa kobiet w Polsce i na świecie”. Filmy są dostępne bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku www.arte.tv/pl/.

 • Solanin przybywa po raz 11

  Solanin przybywa po raz 11

  Odliczamy już dni do 11. Solanin Film Festiwal. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie ambitnych i niezależnych filmów, znakomitych gości oraz interesujących imprez towarzyszących. Powiat Nowosolski od lat wspiera organizację tego wydarzenia. Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska objęła patronat nad festiwalem.

 • Pokaz filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

  Pokaz filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

  12 maja o godz. 18:00 w kinie Newa odbędzie się pokaz filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele, którego premiera odbędzie się dzień wcześniej. Film został sfinansowany w drodze publicznej, obywatelskiej zrzutki. Film przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

 • Pokaz filmu „Siłaczki”

  Pokaz filmu „Siłaczki”

  „Siłaczki” to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.

 • Policjanci z Zielonej Góry będą nagrywać interwencje. Na mundurach pojawiły się kamery (ZDJĘCIA)

  Policjanci z Zielonej Góry będą nagrywać interwencje. Na mundurach pojawiły się kamery (ZDJĘCIA)

  Już od piątku, 1 lutego, wszyscy zielonogórscy policjanci pełniący służbę patrolową oraz funkcjonariusze ruchu drogowego wyruszają do służby z kamerami nasobnymi. Urządzenia przypięte do ich mundurów będą teraz rejestrować przebieg podejmowanych interwencji. Dzięki temu funkcjonariusze mają zwiększyć własne bezpieczeństwo i ograniczyć ilość skarg.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u