Pretekstem do takiej właśnie wystawy było miejsce, w którym się ona odbywała, czyli Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze.
Na wystawie można oglądać najsłynniejszą polską ceramikę pochodzącą z Bolesławca.
- Są to produkty ceramiki wykonywane ręcznie za pomocą stempla lub malowane pędzelkami. Wybraliśmy z naszej oferty te właśnie ceramiki, które mają motywy przyrodnicze. Są to motylki, ważki, pawie oczka, pszczoły, rośliny i bukiety kwiatów. Ceramika artystyczna ma za sobą 66 lat działalności. Mamy ponad 5 tysięcy różnych dekoracji. 90 % naszej produkcji to eksport głownie do Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej, a 10% trafia na rynek polski - mówiła Helena Smoleńska prezes Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Ceramika Artystyczna w Bolesławcu
Niebieskie wyroby ceramiczne z białym oczkiem, to najbardziej znany w Polsce, wzór na ceramice a jest on inspirowany pawim okiem, jak opowiada Helena Smoleńska:
- Dekoracja ta powstała w dziewiętnastym wieku. Początkowo to było proste wzornictwo oparte na białym oczku na bazie kobaltu. W połowie lat pięćdziesiątych zaczęliśmy projektować bardziej nowoczesne wzory i ten obecny opiera się właśnie na tym z lat pięćdziesiątych.
Na wystawie można oglądać zarówno przedmioty codziennego użytku jak i ceramikę ozdobną.
https://newslubuski.pl/wydarzenia/1639-ceramika-z-boleslawca-w-zielonej-gorze.html#sigProId0e34be3959