Lubuskie Święto Młodego Wina w Zaborze (ZDJĘCIA)

12 listopad 2016
Autor: 
Władysław Czulak Studio W66

Kilkanaście lubuskich winnic zaprezentowało się w piątek (11.11) na pierwszym Lubuskim Święcie Młodego Wina w Zaborze koło Zielonej Góry.

Impreza odbyła się w Lubuskim Centrum Winiarstwa i zorganizowana została przez Urząd Marszałki. Spotkanie miało na celu zapoznanie Lubuszan z tradycjami winiarskimi. Przygotowano wykłady oraz wystawę.

- Spotykamy się dziś w Centrum Winiarstwa w Zaborze aby uczcić Święto Niepodległości oraz tradycje winiarskie w naszym regionie. - mówiła Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubukiego - Mamy się czym pochwalić, nasze region ma bogatą tradycję winiarską i dziś jest doskonała okazja do degustacji wina czy rozmów o historii naszego regionu. Francja ma swoje święto wina i Lubuszanie mają swoje święto wina tak zwane Łazole. Mamy swoje produkty regionalne i dziś jest doskonała okazja żeby to pokazać i spróbować. Święto wina przyciągnęło tłumy Lubuszan. Tradycje winiarskie sięgają XIII wieku i w Zaborze bije serce lubuskiego winiarstwa.

Pod koniec uroczystości wyłowiono najlepszą winnicę, którą okazało się Winnica Cantina z Mozowa koło Sulechowa. Odwiedzający również mieli możliwość głosowania. Głosami odwiedzających wygrała Winnica Miłosz z Łaz.

- W całym naszym regionie powstaje coraz więcej winnic mniejszych i większych, to że powstają jest powodem do radości, dzięki nim podtrzymujemy tradycje. - powiedział Mariusz Pacholak, winiarz ze zwycięskiej winnicy - Winiarstwo to specyficzne rolnictwo. Ważne jest słońce i opady. Mamy tu odpowiedni klimat i to wyróżnia nasz region. Nie życzymy sobie ostrych mrozów bo to zmora ogrodnictwa i winiarstwa.

Podczas święta można było także sprobować dań z gęsiny.

- Mam nadzieję, że zupa z gęsiny i młode wino jest dobrą alternatywą na świętowanie Niepodległości. - podsumował Krzysztof Federowicz, winiarz z Winnicy Miłosz - Jak wiemy wino łagodzi obyczaje.

Administrator

Po wielu latach spędzonych z różnej maści systemami operacyjnymi, mogę śmiało powiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych i problemów, których nie da się rozwiązać. Jedną umiejętność, którą ludzki umysł musi posiąść, by wybrnąć nawet z tej najbardziej nieprzyjemniej sytuacji, to zdolność logicznego rozumowania.

Najnowsze od Administrator

 • Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

  Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

  Obostrzenia ustawowe obowiązujące w naszym kraju nie pozwalają na użycie feminatywów w oficjalnych dokumentach czy na pieczątkach. Mogą być jednak stosowane w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, na stronach internetowych i komunikatach prasowych, stopkach e-maili czy wizytówkach.

 • Unijne dofinansowanie na wsparcie seniorów

  Unijne dofinansowanie na wsparcie seniorów

  Dzięki wsparciu środków unijnych kolejne dofinansowanie w wysokości 2,1 mln zł trafiło do Ośrodka Integracji Społecznej w Zielonej Górze. Wsparcie seniorów to jeden z priorytetów samorządu województwa.

 • Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka

  Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka

  28 sierpnia 2021 r. o godz. 16:00 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się debata "Głos kobiet - kobiety o prawach człowieka". Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

 • Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Dobre wiadomości do Gorzowa Wlkp. Samorząd województwa przekazał 1 mln zł na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego.

 • Ponad 200 tys. zł dla uniwersyteckich kół naukowych

  Ponad 200 tys. zł dla uniwersyteckich kół naukowych

  Samorząd województwa wspiera koła naukowe na lubuskich uczelniach. Marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała umowę na przekazanie dotacji w wysokości 211 tys. zł Uniwersytetowi Zielonogórskiemu.

 • 120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  Lubuskie ma już pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego, którzy teraz zgodnie z procedurą rozpoczną staże w szpitalach. W lubuskich lecznicach przygotowano ok. 120 miejsc stażowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u