– To będzie miejsce zintegrowanego leczenia, łączące w sobie opiekę nad matką i dzieckiem. Wysiłek był ogromny, przygotowania trwały od 2009 roku, projekt Centrum Zdrowia Matki i Dziecka się zmieniał, rozrastał i ostatecznie wartość projektu wyniosła 92 mln zł i została zatwierdzona przez ministra zdrowia, a właściwie przez Komitet Sterujący. Niestety minister zdrowia głosował przeciwko naszemu projektowi, ale na szczęście ja jestem w Komitecie Monitorującym, samorządy regionalne nas poparły i udało się to przegłosować. – powiedziała marszałek województwa lubuskiego po podpisaniu umowy.
Lubuskie ma najgorszą w kraju dostępność w lecznictwie pediatrycznym, dlatego też projekt był wysoko oceniony. Chodzi tu nie tylko o poprawę standardów leczenia najmłodszych pacjentów, którzy musieli liczyć na ośrodki kliniczne w Poznaniu, Szczecinie czy Wrocławiu. Chodzi tu również o wyłączenie leczenia pediatrycznego z leczenia dorosłych.
Nowe centrum spełni nasze oczekiwania, poprawi dostępność do leczenia, a także warunki leczenia dla małych pacjentów. Marszałek przypomniała o spotkaniach z Jurkiem Owsiakiem, prezesem Fundacji WOŚP, dzięki której zielonogórski szpital został doposażony w specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia dzieci i noworodków.
– Zakończenie całej inwestycji zaplanowane jest na październik 2020 r. – To dość długi czas, w porównaniu np. z radioterapią, która powstanie już w 2018 r. – mówiła marszałek. – Ale to praktycznie budowa nowego szpitala. Myślę, że to bardzo dobry dzień dla dzieci, dla rodziców i dla kobiet. To będzie leczenie zintegrowane, łączące opiekę nad matką i dzieckiem. Takie jest ukierunkowanie Polityki Spójności Unii Europejskiej.
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka nie będzie to jedyna inwestycja w szpitalu klinicznym, bo będą prowadzone inne. Prezes Łobacz przedstawił szczegóły inwestycji i całego projektu, którego beneficjentem jest Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o.