UWAGA! Śliskie drogi - uważajmy na nich

03 styczeń 2017
Autor: 

Na drogach śnieg, który w ciągu dnia z godziny na godzinę zmienia się w chlapę, powodując, że droga staje się śliska i zarazem niebezpieczna. Zachowaj ostrożność podczas manewrów i dostosuj prędkość do warunków na drodze.

Na drogach pierwszy śnieg, który pod wpływem deszczu oraz dodatniej temperatury powietrza topnieje, zamieniając się w śliską maź. Czasami zapominamy, że jazda w takich warunkach powoduje częste utrudnienia, z którymi nie wszyscy potrafią sobie poradzić. Pamiętajmy zatem:

- zawsze dostosowujmy prędkość do warunków panuj ących na drodze;

- wykonywane manewry powinny być płynne, a odległo ść od poprzedzającego pojazdu powinna być na tyle duża, by umożliwić w razie konieczności bezpieczne zatrzymanie się;

- na śliskiej nawierzchni szybkie zahamowanie jest niemożliwe, dlatego zalecane jest w takiej sytuacji hamowanie pulsacyjne;

- zadbajmy o oczyszczenie pojazdu ze śniegu. Spadający śnieg z samochodu zagraża nie tylko innym kierowcom, ale także nam, zwłaszcza wtedy, gdy osunie się na przednią szybę, utrudniając w ten sposób widoczność;

- zadbajmy o prawidłowy stan opon zimowych, które maj ą na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody i błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu;

- sprawdźmy właściwe funkcjonowanie wycieraczek. Nieprawidłowo działające pióra wycieraczek, które rozmazują osad powstały na szybie, w znacznym stopniu zmniejszają przejrzystość przedniej szyby, a to z kolei może spowodować, że błędnie ocenimy sytuację panującą na drodze.

PAMIĘTAJMY! Kierowanie pojazdem to także odpowiedzialność za przewożone osoby i innych uczestników ruchu. Wyobraźnia, rozsądek, umiejętność przewidywania sytuacji na drodze są gwarantem bezpiecze ństwa.

Zima to szczególny okres nie tylko dla kierowców, ale i pieszych. Dlatego przypominamy także pieszym o kilku zasadach bezpieczeństwa:

- warto nosić jasne ubranie oraz stosuj elementy odblaskowe. Ciemne ubranie powoduje, że nawet w mieście stajesz się mało widoczny;

- poza terenem zabudowanym idziemy zawsze lewą stroną jezdni;

- nie wchodźmy przed nadjeżdżający pojazd, pamiętając, że śliska nawierzchnia powoduje, iż droga hamowania pojazdu wydłuża się.

Źródło: asp.szt. Justyna Kulka

KPP w Krosnie Odrzańskim

MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u