– Choć dużo o tym mówimy, to ciągle staramy się uświadamiać Lubuszan, żeby podejmowali przemyślane decyzje, aby nie zabierać swoich organów do nieba – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Działania na rzecz transplantacji w województwie lubuskim nie słabną od kilku lat.
- W ostatnich latach rozdaliśmy już ponad 20 tys. oświadczeń woli. Oznacza to, że co najmniej tylu Lubuszan deklaruje chęć oddania narządów po swojej śmierci. Organy pobrane od jednego człowieka mogą uratować życie kilku osób czekających na przeszczep, dla których medycyna nie znajduje innego ratunku – mówi Elżbieta Anna Polak.
50 lat po przeszczepie nerki Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia. W 2017 roku tego dnia mija 51 lat od pierwszego udanego przeszczepu nerki pobranej od zmarłego dawcy. Lekarze, którzy podjęli się tego zadania, uratowali życie 19-letniej dziewczyny.
Dziś w Polsce robi się około tysiąca przeszczepów rocznie – liczba ta jest uzależniona od liczby dawców. Z kolei liczba dawców zależy od wielu innych czynników. Stąd stała potrzeba propagowania idei transplantacji, podnoszenia świadomości społecznej, rzetelnego informowania o przeszczepach.
Od 2010 r. w naszym województwie dokonano ponad 130 pobrań. Od wielu lat wiodącym ośrodkiem w tym zakresie jest Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
(lubuskie.pl)