- Przypomnę, że jedyny w Europie Szlak Kościołów Drewnianych w ubiegłym roku został wpisany na listę 7 nowych cudów Polski. Samorząd województwa aktywnie wspiera dziedzictwo kulturowe. Odnawiamy kościoły dzięki środkom z naszych programów regionalnych – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
Kościół filialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku został zbudowany w latach 1367-1377. Jest jednonawową budowlą sakralną z węższym prezbiterium posiadającą dobudowaną wieżę o konstrukcji słupowej oraz murowaną zakrystię. Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu gotycko-renesansowym. Najstarszym elementem wyposażenia jest wykonany około 1500 roku ołtarz w formie tryptyku, z rzeźbą Madonny z Dziecięciem. Około 1613 roku we wnętrzu kościoła powstały malowidła ścienne przedstawiające Sąd Ostateczny oraz sceny ze Starego i Nowego Testamentu.
Oficjalną decyzję z rąk Prezydenta RP odebrał w środę 15 marca 2017 r. w Warszawie ks. Olgierd Banaś.
Kościół w Klępsku znajduje się Na Szlaku Kościołów Drewnianych Regionu Kozła obok świątyń w Chlastawie i Kosieczynie. Szlak, który powinien szczególnie zainteresować miłośników architektury ludowej, ma długość około 23 kilometrów. W 2016 r. został wybrany w głosowaniu internautów na jeden z siedmiu nowych cudów turystycznych Polski magazynu National Geographic Traveler. Promocja Szlaku Kościołów Drewnianych Regionu Kozła to jedna z tegorocznych kampanii promocyjnych województwa lubuskiego.
W Polsce jest 70 Pomników Historii. Wśród nich są trzy lubuskie zabytki: poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu, Park Mużakowski w Łęknicy i właśnie drewniany kościół w Klępsku.
Urząd Marszałkowski