W styczniu podpisane zostało trójstronne porozumienie przez władze Powiatu Nowosolskiego oraz przedstawicieli Polskich Kolei Państwowych S.A i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na budowę ponad 48 km ścieżki rowerowej na nieczynnej linii kolejowej Wolsztyn - Żagań, w tym na terenie Gminy Kożuchów – 14,85 km, Gminy Nowa Sól – 11,60 km, Gminy Otyń – 6,75 km, Gminy Kolsko – 13,80, Gminy Nowa Sól Miasto- 1,2 km. Powstaną również miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Do tej pory w Polsce nie wybudowano aż tak długiej ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż nieczynnej linii kolejowej. Jedna z głównych inwestycji będzie odrestaurowanie mostu kolejowego w Stanach.
Również Zielona Góra wzbogaci się o 33 km nowych ścieżek rowerowych. Umowa na dofinansowanie projektu w ramach RPO Lubuskie 2020, opiewająca na kwotę 30,7 mln zł, podpisana została 5 lipca br. Projekt zakłada budowę ścieżek wraz z niezbędną infrastrukturą: miejscami postojowymi, parkingami, oznakowaniem i oświetleniem zapewniającym komfortowe i bezpieczne użytkowanie.
- Cieszę się, że krok po kroku realizujemy to, co obiecaliśmy rowerzystom kilka lat temu, a mianowicie, że powstanie sieć ścieżek rowerowych. Koniec działań inwestycyjnych zaplanowano na III kwartał 2018 roku – wyjaśnił prezydent Janusz Kubicki.
To nie koniec. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 dofinansowanie na budowę ścieżek rowerowych otrzymały 4 projekty. W ramach ich realizacji zostanie wybudowanych 64 km nowych ścieżek rowerowych, przebudowanych 3 km, a wyznaczono kolejne 10 km.
Planowane jest także uruchomienie aplikacji mobilnej, w której będą się znajdowały istniejące dostępne trasy/szlaki rowerowe o charakterze turystyczno-rekreacyjnym .
Obecnie są w trakcie opracowania i uzgadniania szczegółowe założenia inwentaryzacji, koncepcji i aplikacji zawierającej szlaki/trasy rowerowe w województwie lubuskim. Powyższy dokument pozwoli na określenie długości i przebiegu tras rowerowych w województwie lubuskim z wykorzystaniem istniejących i planowanych ścieżek rowerowych, dróg publicznych oraz dróg leśnych (współpraca z RDLP). W koncepcji również zostaną określone rodzaje nawierzchni, ich stan oraz przejezdność celem określenia standardu danej trasy z uwzględnieniem walorów turystycznych na terenie województwa lubuskiego.
Regularne przejażdżki, kilka razy w tygodniu pozwalają obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobrego”. Jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki jeździe na dwóch kółkach poprawia się ogólna wydolność organizmu. Dodatkowo jadąc rowerem mamy możliwość obcowania z naturą, wyciszamy się, odprężamy i poznajemy ciekawą okolicę. Po wycieczce czujemy przyjemne zmęczenie i bardzo dobrze się śpi. Co ważne jazda na rowerze jest odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego, niemal bez ograniczeń. Jedynymi przeciwwskazaniami są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.