W wielu kościołach w całym województwie wartę honorową przy Grobie Pańskim pełnią ochotnicy. Jest to jedna z wieloletnich tradycji strażackich, która nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Zależnie od lokalnej tradycji strażacy występują w mundurach galowych w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub ozdobnych.
Przygotowania do pełnienia warty zaczynają się już na kilka dni przed świętami. Strażacy zbierają się w jednostkach, by wypolerować hełmy oraz wyczyścić toporki czy halabardy.
Strażacy z jednostki OSP „Racula” w Zielonej Górze co roku kultywują tradycję wystawiania wart przy Grobie Pańskim. Rozpoczynają ją w Wielki Piątek i pełnią do mszy rezurekcyjnej, która odbywa się w niedzielę rano. Trzech strażaków wraz ze sztandarem stoi w pozycji na baczność. Uroczysta zmiana warty następuje co godzinę. Ochotnicy pełniący wartę ubrani są w mundury galowe, choć zdarza się, że przez dzień, wraz ze strażakami dorosłymi, Grób Pański adorują strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Bardzo podobnie wygląda warta pełniona przez strażaków w podzielonogórskiej Świdnicy. Jednak w tym przypadku ochotnicy stoją przy grobie trzymąjąc w rękach halabardy. W tej jednostce coraz częściej wartę honorową pełnią też kobiety.