Każdy może zostać strażakiem (ZDJĘCIA)

11 wrzesień 2017
Autor: 
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze

Edukacyjna sali bezpieczeństwa przeciwpożarowego „OGNIK", powstała w ramach Rządowego Programu "Bezpieczna"+ i ma służyć najmłodszym mieszkańcom miasta Zielona Góra i Powiatu Zielonogórskiego. Dzieci będą mogły zdobyć cenną wiedzę jak ustrzec się pożaru oraz jak zachować w kryzyzsowych sytuacjach. To druga sala w naszym województwie. Pierwszą otwarto we wrześniu 2016 roku w Gorzowie Wlkp.

7 września w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze przy ul. Kożuchowskiej 4, odbyło się uroczyste otwarcie sali.  W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Wojewoda Lubuski, Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Prezydent Miasta Zielona Góra.

W przygotowanych pomieszczeniach szkoleniowych, w tzw. „bezpiecznym domu” i „bezpiecznym lesie” strażacy będą prowadzić zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, interaktywnej wizualizacji, symulacji zagrożeń i sprzętu pożarniczego. To w nich dzieci będą mogły dowiedzieć się o zagrożeniach czyhających w pozoru bezpiecznym domowym zaciszu oraz w lesie.

W przygotowanych pomieszczeniach odwzorowano rzeczywiste wnętrze mieszkania oraz urządzono salkę edukacyjną lasu, w którym dzieci zostaną zapoznane z zagrożeniami pożarowymi w miejscu zamieszkania oraz na terenach leśnych. Umieszczono tam fantomy do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej oraz telefon, przez który dzieci będą się uczyły zgłaszać zdarzenia do straży pożarnej.

W „bezpiecznym domu” jest również łazienka, a w niej piecyk gazowy, gdzie strażacy zaprezentują i wytłumaczą dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem), oraz zademonstrują działanie czujnika czadu, który ostrzega przed ewentualnym zagrożeniem. Istotnym punktem zajęć są ćwiczenia ewakuacyjne z miejsca objętego pożarem. Po zakończeniu ścieżki edukacyjnej każdy uczestnik otrzyma „certyfikat bezpieczeństwa”.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u