XXIII Parada Parowozów w Wolsztynie

30 kwiecień 2016
Autor: 

XVIII Parada Parowozów już za nami. W tym roku udział wzięły również lokomotywy z Niemiec i Czech, a Polskę reprezentowały maszyny z Parowozowni w Wolsztynie i Skansenu Zabytkowego Taboru PKP CARGO w Chabówce oraz z Jaworzyny Śląskiej i Wrocławia.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznej Parady był parowóz Pt47-65 po naprawie głównej wykonanej w Skansenie Taboru w Chabówce.

Parada Parowozów przyciąga co roku do Wolsztyna tysiące miłośników „pary” oraz turystów z kraju i całego świata, którzy przybywają zarówno indywidualnie, jak i w sposób zorganizowany specjalnymi pociągami.

Wśród parowozów można było zobaczyć parowóz Pm36-2 z 1937 roku („Piękna Helena”) – najszybszy parowóz PKP z Pierwszej Polskiej Fabryki Lokomotyw w Chrzanowie, parowóz Ok22-31 wzorowany na niemieckiej konstrukcji P8, w Polsce oznaczonej symbolem Ok1. Zbudowany w 1929 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Ponadto, parowóz Tr5-65 niemieckiej konstrukcji G8; parowóz Pt47-65 dumę wolsztyńskiej Parowozowni. Parowóz Ol49. Jest to polski parowóz skonstruowany w 1949 roku w zakładach Fablok-Chrzanów. Parowóz OK1, który zbudowany został w 1917 roku w zakładach Schwarzkopf w Berlinie i jest obecnie najstarszym parowozem w Wolsztynie.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u