II Festiwal Dud Polskich "Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej" (ZDJĘCIA)

02 maj 2016
II Festiwal Dud Polskich "Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej" fot.Stowarzyszenie Muzyków Ludowych

Festiwal Dud Polskich pt. „Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej” został organizowany już po raz drugi w Zbąszyniu i jest jedynym takim wydarzeniem w Polsce.

Jest także okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów, kapel tradycyjnych i solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, kultywujących grę na polskich instrumentach dudowych: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki zadymane ustnie i z dymką, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.

Główny koncert przybyłych kapel dudziarskich odbył się w auli koncertowej, na 230 miejsc w „Filharmonii Folkloru Polskiego”. Prezentacje kapel i instrumentów miały miejsce także w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.

Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś bardzo intensywnie muzykę tradycyjną - koźlarską. PSM I st. w Zbąszyniu jako jedyna w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych. Stąd pomysł na spotkanie miejscowych Muzyków z Muzykami tradycyjnymi z innych Regionów Polski.

Podczas Festiwalu odbyły się również warsztaty gry i budowy kozłów, dud i gajd występujących w Polsce, adresowane do szerokiej publiczności oraz prezentacje i koncerty włącznie z przemarszem wszystkich kapel przez Zbąszyń.

Projekt współfinansowany przez: SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Organizator: STOWARZYSZENIE MUZYKÓW LUDOWYCH W ZBĄSZYNIU

Współorganizator: Gmina Zbąszyń, Państwowa Szkoła Muzyczna w Zbąszyniu, Region Kozła, Zbąszyńskie Centrum Kultury

Zdjęcia: Stowarzyszenie Muzyków Ludowych

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u