Jest także okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów, kapel tradycyjnych i solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, kultywujących grę na polskich instrumentach dudowych: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki zadymane ustnie i z dymką, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.
Główny koncert przybyłych kapel dudziarskich odbył się w auli koncertowej, na 230 miejsc w „Filharmonii Folkloru Polskiego”. Prezentacje kapel i instrumentów miały miejsce także w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.
Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś bardzo intensywnie muzykę tradycyjną - koźlarską. PSM I st. w Zbąszyniu jako jedyna w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych. Stąd pomysł na spotkanie miejscowych Muzyków z Muzykami tradycyjnymi z innych Regionów Polski.
Podczas Festiwalu odbyły się również warsztaty gry i budowy kozłów, dud i gajd występujących w Polsce, adresowane do szerokiej publiczności oraz prezentacje i koncerty włącznie z przemarszem wszystkich kapel przez Zbąszyń.
Projekt współfinansowany przez: SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
Organizator: STOWARZYSZENIE MUZYKÓW LUDOWYCH W ZBĄSZYNIU
Współorganizator: Gmina Zbąszyń, Państwowa Szkoła Muzyczna w Zbąszyniu, Region Kozła, Zbąszyńskie Centrum Kultury
Zdjęcia: Stowarzyszenie Muzyków Ludowych
https://newslubuski.pl/wydarzenia/393-ii-festiwal-dud-polskich-wielkopolska-stalica-polskiej-muzyki-dudziarskiej.html#sigProIdf332884876