- Ze strony uczelni dokument podpisze prorektor ds. studenckich prof. Wojciech Strzyżewski, natomiast PFRON będzie reprezentował dyrektor oddziału lubuskiego Andrzej Gonia - informuje Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Przedmiotem porozumienia jest określenie celów współpracy na następujących płaszczyznach:
a) zwiększenia aktywności zawodowej i edukacyjnej osób z niepełnosprawnościami poprzez wspólne uczestnictwo w targach/giełdach pracy, organizację konferencji/spotkań z osobami z niepełnosprawnościami;
b) promocji zwiększania zatrudnienia i edukacji osób z niepełnosprawnościami poprzez szkolenia dla pracowników UZ, przekazania im kompleksowej wiedzy na temat ustawowych możliwości zatrudnienia i edukacji osób z niepełnosprawnościami;
c) dotarcie z informacją do osób z niepełnosprawnościami z terenu całego województwa lubuskiego;
d) organizacji wspólnych konferencji/szkoleń dla środowiska osób z niepełnosprawnościami;
e) promocji programów opracowanych i finansowanych przez PFRON, z których mogłyby skorzystać osoby z niepełnosprawnościami będące studentami i absolwentami UZ.
W 2016 r. na UZ studiowało 355 studentów niepełnosprawnych, tj. 3,21 proc. ogółu (w roku akademickim 2000/2001 było to 0,19 proc.), a sytuacją idealną byłoby zalecane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego minimum 4 proc. studentów niepełnosprawnych w skali uczelni. I chociaż przez ostatnie lata warunki uczestnictwa studentów i doktorantów z niepełnosprawnością w procesie kształcenia na Uniwersytecie Zielonogórskim zdecydowanie uległy zmianie, to wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia.