Lepsze warunki dla chorych

07 styczeń 2018
dronlubuski.pl

Zielonogórskie hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw dzięki środkom unijnym zostało rozbudowane.

Otwarcie nowego obiektu odbędzie się 8 stycznia br.– Rozbudowa hospicjum jest konieczna, niestety brakuje w regionie takich miejsc. Naszym obowiązkiem jest nie tylko leczyć, lecz również wspierać chorych w tych ostatnich dniach życia. Pamiętam, że to była pierwsza decyzja Komitetu Sterującego w tym zakresie w Polsce - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez decyzji Komitetu sterującego EFSI w zakresie ochrony zdrowia, którego członkiem jest marszałek Elżbieta Anna Polak. W 2015 roku Lubuskie jako pierwszy region w Polsce uzyskało zgodę na inwestycję infrastrukturalną w ochronie zdrowia w ramach RPO, mimo braku gotowych map potrzeb zdrowotnych.

O pozytywną decyzję dotyczącą możliwości realizacji inwestycji zabiegała marszałek Elżbieta Anna Polak, która jest członkiem Komitetu Sterującego EFSI w zakresie ochrony zdrowia. To właśnie ten organ decyduje o inwestycjach w ochronie zdrowia realizowanych ze środków unijnych. W 2015 roku nie były gotowe jeszcze mapy potrzeb zdrowotnych, które dają zielone światło unijnym inwestycjom. Wówczas Komitet Sterujący za zgodą Komisji Europejskiej dopuszczał realizację projektów dotyczących opieki długoterminowej, hospicyjnej lub geriatrycznej, ale tylko pod warunkiem, że inwestycja zawierała elementy opieki deinstytucjonalnej, która zakłada opiekę nad pacjentem w domu. Województwo lubuskie skorzystało z furtki i dostosowano projekt do założeń umożliwiających jego realizację.

Projekt rozbudowy hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 w wysokości 2 mln zł (całkowita wartość projektu: 2,4 mln zł). W ramach projektu rozbudowano budynek hospicjum. Zakupiono także wyposażenie sal dla chorych, pomieszczeń rehabilitacji, gabinetów i poradni. Powstały:

- 4 jednoosobowe sale chorych,

- 4 łazienki - dla chorych, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, pacjentów przy rehabilitacji ambulatoryjnej,

- poradnia leczenia obrzęku limfatycznego,

- pokój fizjoterapeuty,

- sala rehabilitacji ambulatoryjnej.

Zakupiono sprzęt do fizjoterapii, a także: uruchomiono poradnię obrzęku limfatycznego, świetlicę/oddział pobytu dziennego oraz wypożyczalnię sprzętu medycznego dla chorych przebywających w domach (w oparciu o porozumienie z Zielonogórskim Towarzystwem Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowym im. św. Pawła). Prowadzona jest także działalność wolontaryjna w domach chorych, polegająca na szeroko rozumianym wsparciu rodzin i dzieci osieroconych.

Rozbudowa hospicjum pozwoli zwiększyć liczbę chorych terminalnie objętych całodobową opieką stacjonarną do ok. 350 osób rocznie. Umożliwi również zapewnienie skoordynowanych usług zdrowotnych dla pacjentów i wsparcie dla opiekunów.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer-Bzowa

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top