Od października ubiegłego roku ekipa archeologów z Muzeum Lubuskiego pod kierunkiem Stanisława Sinkowskiego przeszukiwała odpady pochodzące z wieży po lipcowym pożarze katedry. Pracowała na placu ENERIS Surowce, gdzie pracownicy spółki przewieźli ponad 3 tony różnych materiałów odebranych bezpośrednio po pożarze, jak również w trakcie prac przygotowawczych do remontu katedry. Metodycznie, centymetr po centymetrze, przy użyciu wykrywaczy metali i innych specjalistycznych urządzeń, a przede wszystkim dzięki wiedzy i doświadczeniu archeolodzy poszukiwali śladów pozostawionych przez przodków w murach kościoła.
Wynikiem kilkumiesięcznych prac jest swoista, pierwsza tego typu, kronika Gorzowa. Tworzą ją cenne znaleziska, z których najstarsze datowane są na XIV wiek. Nagromadzone przez kilkaset lat w murach kościoła monety, ceramika, gazety i przedmioty codziennego użytku stanowią niezwykłą lekcję historii o mieście i jego mieszkańcach.
— Badania prowadzone przez archeologów Muzeum Lubuskiego należą do pionierskich. Po raz pierwszy w Polsce prace archeologiczne prowadzone były w materiale pochodzącym ze sklepień budowli średniowiecznej. Również samo wypełnisko sklepień w świątyni gorzowskiej należy do nietypowych. Budowniczowie średniowieczni powszechnie stosowali gruz ceglany, natomiast u nas zastosowano ziemię, zebraną zapewne z najbliższego sąsiedztwa świątyni — powiedział Stanisław Sinkowski, kierownik Działu Archeologii Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. Wszystkie cenne eksponaty będzie można zobaczyć z bliska w ramach przygotowywanej właśnie w Muzeum Lubuskim wystawy „Archeologia niebiańska”. Oglądać ją będzie można bezpłatnie do 15 września bieżącego roku.
Wspólnie na rzecz odbudowy
Tragedia, jaką był lipcowy pożar katedry, skupiła szerokie grono mieszkańców i firm wokół potrzeby pomocy jednemu z najstarszych zabytków i symbolowi Gorzowa. ENERIS Surowce, poza odbiorem oraz utylizacją odpadów wydobywanych z pogorzeliska, ogłosił również wśród mieszkańców zbiórkę surowców wtórnych na rzecz katedry. Dochód z trwającej kilka miesięcy zbiórki został w całości przeznaczony na fundusz odbudowy katedry. Szacuje się, że łącznie remont zabytku może wynieść nawet 12 milionów złotych.
ENERIS to ogólnopolska firma działająca w obszarze ochrony środowiska, specjalizująca się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej, wodno-ściekowej oraz nowoczesnej energetyki. Naszym głównym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska – powietrza, wody i ziemi. Angażujemy się i posiadamy potencjał do budowy i finansowania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla indywidualnych potrzeb gmin i przemysłu. Podstawą jest konsolidacja rozproszonych do tej pory zasobów i środków służących ochronie środowiska.
W 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która jest kontynuatorem działalności Veolia Usługi dla Środowiska, jednej z największych w Polsce spółek działających w sektorze gospodarki odpadami. W 2017 roku do Grupy dołączyła firma Recupyl – francuski lider recyklingu baterii i akumulatorów.
Więcej na grupa-eneris.pl
https://newslubuski.pl/wydarzenia/5146-szesc-wiekow-historii-gorzowa-wlkp-ukrytych-w-murach-katedry.html#sigProId36ea398d88