Porozumienie obejmuje wszystkie wydziały Uniwersytetu Zielonogórskiego, a współpraca będzie polegała na:
- wymianie kadry akademickiej w celu prowadzenia wspólnych badań, wygłaszania referatów, prowadzenia wykładów i seminariów;
- wspólnych publikacjach;
- wymianie informacji, literatury fachowej i materiałów bibliotecznych;
- współpracy w zakresie opracowywania programów i metod nauczania;
- wymianie studentów i doktorantów w celu odbywania studiów, staży i badań naukowych;
- organizowaniu i prowadzeniu wspólnych projektów;
- organizowaniu i uczestnictwie we wspólnych przedsięwzięciach naukowych, takich jak konferencje, seminaria, sympozja, szkolenia, itp.;
- udziale i współpracy w ramach programów międzynarodowych;
- pozyskiwaniu źródeł finansowania działalności organizacyjnej i naukowo-badawczej;
- podejmowaniu działań i przedsięwzięć organizacyjnych w celu komercjalizacji, promocji oraz wsparcia transferu technologii.
Uniwersytet Zielonogórski jest związany ponad 70 umowami bilateralnymi z partnerami z zagranicy. Naszymi głównymi partnerami pozostają uczelnie europejskie, choć zwiększa się liczba uczelni partnerskich z takich krajów jak Wietnam.
W ramach umów bilateralnych funkcjonują trzy programy podwójnych dyplomów prowadzone przez Wydział Informatyki Elektrotechniki i Automatyki z Technische Hochschule Mittelhessen w Niemczech oraz Vilnius Gediminas Technical University – VGTU z Litwy i Wydział Humanistyczny - Polsko-Ukraińskie Centrum Studiów Humanistycznych, w ramach umowy z Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Podwójne dyplomowanie obejmuje kierunki: elektrotechnika, informatyka, automatyka i robotyka oraz filozofia, politologia i filologia polska. Taką formą dyplomowania zainteresowany jest także Kenyatta University, szczególnie w zakresie kierunków inżynierskich.
Foto: Kazimierz Adamczewski
Ewa Sapeńko Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego