Uczestnicy konkursu Dziennikarz Roku byli premiowani za odwagę, niezależność, obiektywizm oraz wysoki poziom merytoryczny charakteryzujące ich prace opublikowane w mediach społecznościowych. Po przeanalizowaniu twórczości 6 zgłoszonych do konkursu autorów, Jury zaproponowało następujące rozstrzygnięcie: statuetką, dyplomem uznania oraz gratyfikacją finansową nagrodzono następujących autorów:
- Ryszard Waldun - Dziennikarz Roku 2018 w kategorii multimedia - za reporterskie relacje szczególnie z północnej części województwa. Dzięki systematycznej aktywności reporterskiej tego autora czytelnik otrzymuje informacje o wydarzeniach społecznych, gospodarczych, sportowych i kulturalnych z rejonu.
- Janina Elżbieta Wilga - Dziennikarz Roku 2018 w kategorii multimedia - za publikacje o sprawach mieszkańców wsi i małych miasteczek. O ich lokalnym patriotyzmie, zaangażowaniu na rzecz swoich małych ojczyzn, aktywności kulturalnej i sportowej tych społeczności.
- Dorota Zyń-Horbaczewska - Dziennikarz Roku 2018 w kategorii multimedia - za cykl wywiadów z prof. M. Bugajskim na temat funkcji języka polskiego.
- Mateusz Kasperczyk - student III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej - Dziennikarz Roku 2018 w kategorii media akademickie - W tej kategorii zwycięzcę wskazali studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Oceniali warsztat dziennikarski swych kolegów stawiających pierwsze kroki w zawodzie i ich spojrzenie na życie społeczności akademickiej. Mateusz otrzymał najwięcej głosów za relacje z wydarzeń, prezentację muzyki i ogromną popularność wśród słuchaczy.
W dalszej części gali wręczono cztery przyznane Uchwałą Zarządu Oddziału tytuły Osobowość Roku. Zostały uhonorowane następujące osoby:
- Bogusława Fediuk Pelińska – członkini PCK. Od wielu lad organizuje honorowe oddawanie krwi w regionie. Ma ogromny wkład w tym, że w województwie lubuskim nigdy nie zabrakło krwi dla ratowania życia. Cieszy się wielkim autorytetem i sympatią w środowisku honorowych dawców krwi.
- Kamila Chrystowicz-Nowak i Jerzy Nowak – klub Piekarnia Cichej Kobiety. Państwo Nowakowie własnym sumptem przekształcili budynek po starej piekarni w klub. Trzeba było ogromnej pracy i determinacji by pokonać rozliczne problemy organizacyjne i finansowe. Dzisiaj to ważne i znane nie tylko w mieście ale także w kraju miejsce koncertów jazzowych, imprez artystycznych, spotkań literackich i forum ważnych społecznie dyskusji.
- Wadim Tyszkiewicz – od 2002 nieprzerwanie prezydent miasta Nowa Sól z rekordowym poparciem w Polsce. Do 2018 prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego oraz członek Zarządu Związku Miast Polskich. Drugie miejsce w Kraju w rankingu prezydentów. Człowiek Roku: Forbsa, Krono, Brief for Poland, Syzyfa, Smart City Forum. Min: laureat Godła „Orła Białego” w 2017. Pod rządami Wadima Tyszkiewicza miasto w szybkim tempie wydobyło się z ogromnego bezrobocia i zapaści gospodarczej i zmieniło w prężny ośrodek nowoczesnego przemysłu stając się jednocześnie bardzo przyjaznym miejscem do życia jego mieszkańców.
- Stanisław Żytkowski – prezes Gorzowskiego Koła Towarzystwa im. Św. Brata Alberta. Prawnik z zasługami w walce o wolną, demokratyczną Polskę. W grudniu 1981 internowany, po wyjściu na wolność organizator podziemnych regionalnych struktur NSZZ Solidarność. W 1984 ponownie aresztowany za organizowanie podziemnego radia Solidarność nadającego audycje wolnościowe. Po zwolnieniu z więzienia na mocy amnestii organizował i kierował strukturami związkowymi w regionie. W Latach 1989-1991 Senator RP. Obecnie zajmuje się pomocą dla bezdomnych i wykluczonych prowadzi Dom Brata Alberta dla 50 osób w Gorzowie.
https://newslubuski.pl/wydarzenia/6844-dziennikarz-i-osobowosc-roku-2018.html#sigProIdaca9aaab8d
Źródło: Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Lubuski