Czy powstanie replika Chłopca z konikiem?

06 wrzesień 2019
Czy powstanie replika Chłopca z konikiem? Redakcja

Ja wolę żyć w zgodzie, a nie wojować... pisał parę dni temu burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula. Chodzi o figurę Chłopca z konikiem, który od wielu lat stoi przed zielonogórską Palmiarnią a został odebrany mieszkańcom Krosna Odrzańskiego kilkadziesiąt lat temu.

Chłopiec z konikiem powstał w latach 30-tych XX. wieku. Jego twórcą był berliński rzeźbiarz Hans Krückeberger, który podarował dzieło jednostce Wermachtu gdzie wówczas służył jego syn. W latach 50-tych posąg został zarekwirowany prawdopodobnie przez MO i przewieziony do Zielonej Góry. Początkowo pomnik stał przy ul. Strzeleckiej, na placu przed Klubem Sportowym “Gwardia”. Jednak w latach 60-tych trafił pod Palmiarnię i od tej pory jest symbolem Zielonej Góry.

Od kilkunastu lat mieszkańcy Krosna Odrzańskiego próbują odzyskać zrabowaną według nich rzeźbę.

- Próby odzyskania rzeźby mają swój początek w 2001 r., kiedy to ówczesny Burmistrz, śp. Bolesław Borek wnioskował do Prezydenta Miasta Zielona Góra o zlecenie wykonania i nieodpłatne przekazanie do Krosna Odrzańskiego odlewu rzeźby wykonanego z brązu - pisze na swoim profilu Burmistrz Cebula. - Kolejne lata starań, zarówno władz samorządowych, jak i społeczników skupionych wokół Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Nie rezygnujemy jednak z podejmowania działań, których efektem będzie umiejscowienie „Chłopca z konikiem” w miejscu jego pierwotnego usytuowania, tj. na Placu Unii Europejskiej (dawny Plac 11. Pułku) w Krośnie Odrzańskim. Zarówno w życiu, jak i w polityce jestem wierny zasadzie „zgoda buduje”. Na problemy natomiast staram się patrzeć z szerszej perspektywy, zastanawiając się również nad konsekwencjami podejmowanych działań służących ich rozwiązaniu. Na tym wg mnie polega odpowiedzialność. Wobec powyższego, szanując także uczucia Zielonogórzan, oraz zdając sobie sprawę z faktu, iż rzeźba wrosła w krajobraz Winnego Wzgórza stanowiąc swoisty symbol miasta, zdecydowałem się szukać kompromisu pozwalającego na powrót do Krosna Odrzańskiego „Chłopca z konikiem”. Jeszcze w 2013 roku Prezydent Miasta Zielona Góra nie widział możliwości partycypacji w kosztach tego zadania. Zajęcia jednoznacznego stanowiska w przedmiotowej kwestii odmówiły również środowiska naukowe i akademickie, u których szukaliśmy wsparcia. Wydawało się, że jesteśmy na przegranej pozycji.

Kilkanaście dni temu, burmistrz Cebula wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Rafałem Rogowskim i Społecznym Opiekunem Zabytków Jerzym Szymczakiem ponownie spotkali się w zielonogórskim Ratuszu. Tym razem ich wnioski zostały przyjęte.

- Cieszy mnie fakt, że spotkały się ze zrozumieniem, czego efektem jest jednogłośna rekomendacja Komisji Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Miasta Zielona Góra w przedmiocie zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie miasta środków na wykonanie repliki rzeźby. - pisze Marek Cebula. -Zdaję sobie sprawę, że u wielu z Państwa sprawa budzi emocje. Proszę jednak prześledzić historię starań o powrót rzeźby (18 lat temu także odlewu) i wziąć pod uwagę moje przesłanie mówiące o tym, że równie ważne dla mnie – jak powrót rzeźby – są dobrosąsiedzkie kontakty, w tym przypadku z mieszkańcami Zielonej Góry. Chcę, byśmy my, krośnianie, byli postrzegani jako ludzie dążący do kompromisu, a nie kłótni.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u