– Turkusowe i rdzawe jeziora Geoparku to prawdziwe brylanty lubuskiej turystyki. Okolice Łuku Mużakowa zachwycają niespotykanym wyglądem przywodzącym na myśl miejsce z innej planty. Takiej atrakcji nie ma żaden inny region. Warto to zobaczyć - komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
Geopark Łuk Mużakowa obejmuje unikatową w skali europejskiej, u-kształtną, morenową strukturę geologiczną, powstałą w efekcie działalności lodowców skandynawskich. Struktura geologiczna, która znajduje się w granicach geoparku, rozciąga się na terenie Polski, w powicie żarskim, gminach Łęknica, Trzebiel, Tuplice i Brody, oraz na ternie Niemiec, w Brandenburgii i Saksonii.
Posiada ona charakterystyczne, dla obszarów zaburzeń lodowcowych, ułożenie warstw. Znajdujące się w głębi Łuku Mużakowa pokłady węgli brunatnych i innych skał, ułożone są niemal pionowo, budując zróżnicowane formy geologiczne. Płytkie zaleganie wyciśniętych pokładów umożliwiało rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących, które trwało tutaj ponad 110 lat. Pozostałością dawnej działalności górniczej i przetwórstwa kopalin są zbiorniki pokopalniane wypełnione kwaśnymi wodami. Tworzą one pojezierze antropogeniczne, składające się na wyjątkowy w skali kraju krajobraz pogórniczy, z którym związane jest specyficzne środowisko przyrodnicze.
Unikatowe fenomeny geologiczne prezentowane są w geoparku, po polskiej i niemieckiej stronie dzięki licznym ścieżkom geoturystycznym, z których najbardziej atrakcyjna jest ścieżka „Dawna kopalnia Babina”, znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami. Walory geologiczne obszaru są przybliżane turystom także za pomocą przewodników geologicznych i innych materiałów informacyjnych, wydawanych przez opiekujące się geoparkiem Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa. Geopark od tego roku posiada certyfikat UNESCO.
Na liście dziewięciu cudów znalazły się także: Suwalski Park Krajobrazowy (woj. podlaskie), Wigierski Park Narodowy (woj. podlaskie), Rezerwat Niebieskie Źródła (woj. łódzkie), Szczeliniec Wielki (woj. dolnośląskie), Widok ze szczytów Bieszczad na Tatry (woj. podkarpackie), Roztocze (woj. lubelskie), Kotlina Jeleniogórska z Doliną Pałaców i Ogrodów (woj. dolnośląskie) oraz Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach (woj. podkarpackie). Zobacz TUTAJ
Źródło: lubuskie.pl
Film: dronlubuski.pl